Ξεχωριστό ενδιαφέρον στη μονομαχία ανάμεσα στην Πόρτο και τη Μπράγκα, με τους «δράκους» να ψάχνουν το τρίποντο, με το οποίο θα διατηρήσουν ή και θα μειώσουν την απόσταση τους από τη Μπενφίκα, ανάλογα φυσικά το αποτέλεσμα της πρωτοπόρου του πρωταθλήματος, λίγες ώρες αργότερα στο ντέρμπι στην έδρα της Σπόρτινγκ.

Επικράτηση με 4-2 για την Πόρτο την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μορεϊρένσε, βλέποντας τους «δράκους» να διατηρούνται στο -4 από την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Μπενφίκα. Πίσω στο σκορ η Πόρτο στο ματς με τη Μορεϊρένσε στο τρίτο μόλις λεπτό, «απαντώντας» όμως στο τριάντα δύο, με κοντινή κεφαλιά του Τικίνιο και στο τριάντα εννέα, με πέναλτι του Άλεξ Τέλες. Παρόλα αυτά, η ισοφάριση από τη Μορεϊρένσε, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (43΄), σημειώνοντας μάλιστα, πως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό κοντά στην ανατροπή. Η ποιότητα πάντως της Πόρτο αυτή που έκανε την διαφορά στην επανάληψη, με τους «δράκους» να φτάνουν στο τρίποντο χωρίς να είναι καλύτεροι, με το 3-2 με αρκετά τυχερό τρόπο στο εβδομήντα τρία από τον Ντίας και το 4-2 με εντός περιοχής βολέ του Κορόνα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Ακολούθησε το εντός 2-1 σε βάρος της 2ης κατηγορίας Βαρζίμ, με το οποίο η Πόρτο προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου. Επτά νίκες για την Πόρτο, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντραγκάο», ενώ αγώνας δρόμου για τον στόπερ Πέπε και τον Ιάπωνα μέσο Νακαζίμα.

Στον αντίποδα, αγχωτικό 2-1 για τη Μπράγκα φιλοξενώντας την Τοντέλα, το οποίο της έδωσε την ευκαιρία να βρεθεί στην 5η θέση και στο -5 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Σπόρτινγκ. Σε ρηχά νερά η Μπράγκα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Τοντέλα, στο οποίο βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, βελτιωμένη και ανώτερη της αντιπάλου της στην επανάληψη, με το 1-1 στο εβδομήντα εννέα, με κοντινή κεφαλιά του Παουλίνιο (φωτό) και το 2-1 από τον ίδιο, με πλασέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για τη Μπράγκα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Μουνισιπάλ», ενώ με πρόβλημα, ο δεξιός ακραίος αμυντικός Ντιόγκο Βιάνα, ο αριστερός μπακ Σικέιρα, ο Βραζιλιάνος μέσος Κλαουντεμίρ και ο Αιγύπτιος επιθετικός Χασάν.

Προϊστορία: Δέκα νίκες για την Πόρτο και μία ισοπαλία, σε 11 ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπράγκα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Εντυπωσιακή αναμφίβολα η προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας για την Πόρτο, η οποία έχει αναπτύξει μια «πελατειακή» σχέση φιλοξενώντας τη Μπράγκα. Αυτός πάντως δεν δικαιολογεί την χαμηλή τιμή που την συνοδεύει, ειδικά από την στιγμή που δείχνει ευάλωτη αμυντικά, καθώς δέχθηκε γκολ στα τέσσερα τελευταία της ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ανεξάρτητα αν επικράτησε σε όλα, ειδικότερα όταν η ποιοτική Μπράγκα είναι ομάδα με πολλές επιθετικές αρετές.