Σπουδαίο βαθμολογικά το ντέρμπι στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», με την Σπόρτινγκ να δίνει μάχη για την 3η θέση με την έκπληξη της φετινής ποδοσφαιρικής χρονιάς, Φαμαλικάο, την στιγμή που η Μπενφίκα θέλει να διατηρήσει τη μικρή αλλά σημαντική απόσταση ασφαλείας που την χωρίζει από την 2η Πόρτο.

Επικράτηση με 3-1 για την Σπόρτινγκ την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μπονφίμ» σε βάρος της Σετούμπαλ, με τα «λιοντάρια» να επιστρέφουν στα τρίποντα, μετά την ήττα στο ντέρμπι του πρωταθλήματος στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» από την Πόρτο (1-2). Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Σπόρτινγκ, στο ματς στο «Μπονφίμ», ανοίγοντας το σκορ από αυτογκόλ των γηπεδούχων, στο είκοσι επτά, με το 2-0 με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες, οκτώ λεπτά αργότερα. Σημάδια χαλάρωσης πάντως στην επανάληψη, με την Σετούμπαλ να μειώνει αρχικά στο εξήντα τρία και να έχει στην συνέχεια, οριζόντιο δοκάρι, με το 3-1 όμως από την Σπόρτινγκ, με ψύχραιμο πλασέ του Μπρούνο Φερνάντες, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Τέσσερις νίκες και τρεις ήττες για την Σπόρτινγκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ουρουγουανός στόπερ Κοάτες (φωτό).

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες εντός έδρας ανατροπές για τη Μπενφίκα, σε ισάριθμες διαφορετικές διοργανώσεις, με πρώτη την προηγούμενη αγωνιστική στο 2-1 του πρωταθλήματος σε βάρος της ουραγού Άβες και στην συνέχεια στο κύπελλο, στο 3-2 στη μονομαχία της με την Ρίο Άβε, όπου της έδωσε την ευκαιρία να βρεθεί στα ημιτελικά. Ο Αντρέ Αλμέιδα αυτός που με το τέρμα του στο ογδόντα εννέα στο ματς με την Άβες, της έδωσε την ευκαιρία να διατηρήσει το +4 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Πόρτο, ενώ ο Σεφέροβιτς με δύο δικά του γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα ως αλλαγή στον προημιτελικό με την Ρίο Άβε, ο πρωταγωνιστής της πρόκρισης στα ημιτελικά του κυπέλλου. Επτά νίκες για τη Μπενφίκα, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ σταθερά εκτός, χωρίς πλέον οι απουσίες τους να επηρεάζει, οι Σέρβοι μέσοι Φέισα και Ζίφκοβιτς.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σπόρτινγκ, πέντε για τη Μπενφίκα και τέσσερις ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Ντέρμπι ορόσημο για τη μάχη του τίτλου για τη Μπενφίκα, η οποία όμως δείχνει να ζορίζεται το τελευταίο διάστημα, παρά το γεγονός πως κατάφερε τελικά να επικρατήσει στα πιο πρόσφατα της ματς, σε όλες τις διοργανώσεις. Απαγορευτική πάντως η προσέγγιση σημείου, καθώς και η Σπόρτινγκ είναι απρόβλεπτη, παρά το γεγονός πως αφυπνίζεται στα ντέρμπι.