Ένα από τα σπουδαιότερα και ταυτόχρονα το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μιραντές οριακά εκτός της πρώτης εξάδας, την στιγμή που η Σαραγόσα βρίσκεται στο -3 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Αλμερία.

Δύο ισοπαλίες για τη Μιραντές, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, με 0-0 αρχικά φιλοξενώντας την Σανταντέρ και εκπληκτικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-3 μεσοβδόμαδα στην έδρα της πρωτοπόρου Κάντιθ, ενώ 3-2 στην παράταση και πρόκριση, ενδιάμεσα αυτών, στους «32» του κυπέλλου στην έδρα της 3ης κατηγορίας Μούρθια. Πίσω στο σκορ η Μιραντές στο ματς στην έδρα της Κάντιθ στο σαράντα, «απαντώντας» όμως δύο λεπτά αργότερα, με εκτός περιοχής σουτ του Μερκελάνθ. Προβάδισμα δύο τερμάτων στην συνέχεια για την Κάντιθ στο ενενήντα, με τη Μιραντές όμως να μην έχει πει την τελευταία της λέξη, καθώς όχι μόνο μείωσε στο ενενήντα πέντε, με κοντινή προβολή του Γουρίδι, αλλά ισοφάρισε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με εναέριο πλασέ του Οντέι. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μιραντές, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 24χρονος μέσος από τη Μαρτινίκα, Μαλσά.

Στην αντίπερα όχθη, τρεις νίκες για την Σαραγόσα σε ισάριθμα ματς στο 2020, δύο για το πρωτάθλημα, το 2-0 φιλοξενώντας την Σπόρτινγκ Χιχόν και το 1-0 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Λας Πάλμας, ενώ πρόκριση στους «32» του κυπέλλου, ενδιάμεσα αυτών, με το εκτός 3-1 σε βάρος της 3ης κατηγορίας Ταραγόνα. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς στην έδρα της Λας Πάλμας, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για την Σαραγόσα, η οποία πάντως φάνηκε πιο τυχερή, καθώς έφτασε στο πολύτιμο τρίποντο, με πέναλτι του Χάβι Ρος, επτά λεπτά πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Σαραγόσα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ρομαρέδα», ενώ με πρόβλημα, ο μέσος Αλμπέρτο Σόρο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σαραγόσα και ισάριθμες ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο τη Μιραντές.

Λεπτές οι ισορροπίες, καθώς η Μιραντές είναι πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο γήπεδο της, την στιγμή που η ανεβασμένη Σαραγόσα ψάχνει την απευθείας άνοδο. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας φυσικά, το ρίσκο με οποιοδήποτε σημείο.