Μονομαχία με φόντο την παραμονή, με τη Μπελενένσες οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης και στο -4 από την Σετούμπαλ, με σημείο αναφοράς, πως θα κάνει ντεμπούτο σήμερα στον πάγκο της ο Πετίτ, μετά την απομάκρυνση του 34χρονου Πέδρο Ριμπέιρο.

Δύο ήττες για τη Μπελενένσες, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, με τη «μικρή» ομάδα της Λισαβόνας να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο βαθμολογικά και να βρίσκεται οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης, μετά το βαρύ 1-7 φιλοξενώντας τη Μπράγκα και το 0-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Ζιλ Βισέντε. Παθητική εμφάνιση από τη Μπελενένσες στο ματς στην έδρα της Ζιλ Βισέντε, επιτρέποντας στην αντίπαλο της, πέρα από τα δύο γκολ που πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο, να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Μία μόλις ευκαιρία για τη Μπελενένσες, λίγο πριν το φινάλε, μετά φυσικά τα δύο γκολ των γηπεδούχων, από ένα εντός περιοχής σουτ του Λίκα, με το απόλυτα δίκαιο 0-2 για την Ζιλ Βισέντε, να αποτελεί και το «κύκνειο άσμα» του Πέδρο Ριμπέιρο. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για τη Μπελενένσες, σε επτά εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ σταθερά εκτός, ο δεξιός μπακ-χαφ Ντιόγκο Καμπράλ.

Στην άλλη πλευρά, δύο ήττες και για την Σετούμπαλ, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, το 0-3 στην έδρα της Φαμαλικάο και το 1-3 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Σπόρτινγκ, με θετικό πάντως, το μικρό αλλά σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας ή το +5 αν προτιμάτε από την επικίνδυνη ζώνη. Σε παθητικό ρόλο η Σετούμπαλ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σπόρτινγκ, δίνοντας την ευκαιρία στη «μεγάλη» αντίπαλο της, να βρεθεί με προβάδισμα δύο τερμάτων, στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Σπόρτινγκ να χαλαρώνει επικίνδυνα και την Σετούμπαλ όχι μόνο να μειώνει στο εξηκοστό τρίτο λεπτό με τον Καρλίνιος, αλλά να έχει στην συνέχεια και οριζόντιο δοκάρι. Παρόλα αυτά, το 1-3 από την Σπόρτινγκ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Σετούμπαλ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Μπονφίμ», ενώ σταθερά εκτός, ο επιθετικός Χιλντεμπέρτο Περέιρα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σετούμπαλ και πέντε ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μπελενένσες, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και με τον ίδιο ακριβώς στόχο, ομάδων. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», εκτιμώντας πως ο Πετίτ, που είναι προπονητής ειδικών αποστολών, θα βελτιώσει την κατάσταση στη Μπελενένσες, παρά το γεγονός πως πάω κόντρα μια πολύ καλή προϊστορία που έχει την τελευταία δεκαετία ως φιλοξενούμενη η Σετούμπαλ.