Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ στον δεύτερο γύρο του Australian Open.

Ο Έλληνας τενίστας απέδειξε τη Δευτέρα γιατί βρίσκεται στους κορυφαίους του αθλήματος αυτή τη στιγμή. Το Νο6 του κόσμου επικράτησε εύκολα στον πρώτο αγώνα του στο τουρνουά του Ιταλού Σαλβατόρε Καρούζο με 3-0 σετ. Ο 21χρονος ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι έχοντας 8 άσους ενώ έχασε μόλις 5 games. Ο Στέφανος αισθάνεται άνετα στη Μελβούρνη όπου πέρυσι κατάφερε να φτάσει μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης ενώ υπάρχουν μεγαλύτερες προσδοκίες για το 2020 με πολλούς να θεωρούν τον Έλληνα πρωταθλητή ως έναν από τους υποψήφιους για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Φίλιπ Κολσράιμπερ στην πρεμιέρα του στο Australian Open επικράτησε του Αμερικανού Τζιρόν σε straight sets. Είναι 36 ετών και βρίσκεται στο Ν79 της παγκόσμιας κατάταξης και σίγουρα η αναμέτρηση κόντρα στον Τσιτσιπά θα είναι μία καλή δοκιμασία για τον ίδιο.

Ηead-to-Ηead:Θα είναι η τρίτη φορά που οι δυο τενίστες έρχονται αντιμέτωποι στην καριέρα τους και πρώτη σε Grand Slam τουρνουά. Είχαν συναντηθεί άλλες δυο φορές το 2018 στο Ντουμπάι και στη Στοκχόλμη με τον Τσιτσιπά να κερδίζει με 2-1 (4-6, 6-3, 6-4) σετ και με 2-0 (6-3, 7-6) αντίστοιχα.

Πρόταση: Λαμβάνοντας υπόψη το H2H θεωρώ ότι ο Τσιτσιπάς δε θα αντιμετωπίσει πρόβλημα και θα πάρει τη νίκη. Θα μπορούσε να είναι ένα παιχνίδι που θα πήγαινε στα 4 σετ αν σκεφτούμε ότι ο Έλληνας τενίστας στα μεταξύ τους παιχνίδια έχει χάσει σετ από τον Γερμανό ενώ ακόμη ένα έχει παει στο tie break αλλά νομίζω πως ο Στεφ θα μπει στον αγώνα όπως το πρώτο του ματς, να επιβάλλει το ρυθμό του και να μην αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του.

Πρόταση:Νικητής Στέφανος Τσιτσιπάς με 3-0