Το τελευταίο χρονικά ματς της νοκ άουτ φάσης των «32» του κυπέλλου, ανάμεσα στην 3ης κατηγορίας Μπανταχόθ και την Έιμπαρ, σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Επικράτηση με 1-0 στην έδρα της Αμορεμπιέτα (Γ΄) στον 1ο γύρο για τη Μπανταχόθ, ενώ 2-1 στον 2ο φιλοξενώντας τη Λας Πάλμας (Β΄), πραγματοποιώντας μια μίνι έκπληξη, από την στιγμή που ξεπέρασε το εμπόδιο ομάδας μεγαλύτερης κατηγορίας. Στην 4η θέση επίσης του 4ου ομίλου της 3ης κατηγορίας και στο -3 από την πρωτοπόρο Καρταχένα, μετά το εκτός 1-1 της Κυριακής με την δεύτερη ομάδα της Σεβίλλης, σε ένα ματς στο οποίο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο, παρά το γεγονός πως βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό.

Στην αντίπερα όχθη, δύο εκτός έδρας προκρίσεις σε βάρος ομάδων της 4ης κατηγορίας για την Έιμπαρ, με τη «μικρή» βασκική ομάδα, να επικρατεί αρχικά στον 1ο γύρο με το επιβλητικό 5-0 της Λογκρονιές, ενώ αρκετό ζόρι στην συνέχεια στον 2ο, πραγματοποιώντας την ανατροπή στις καθυστερήσεις, στο υπέρ της 2-1 με την Κασερένο. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το πολύτιμο βαθμολογικά 2-0 του Σαββάτου για το πρωτάθλημα φιλοξενώντας την Ατλέτικο, το οποίο της έδωσε την ευκαιρία να βρεθεί στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο τη Μπανταχόθ.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την απρόβλεπτη Έιμπαρ, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, μιλώντας φυσικά για νοκ άουτ αναμέτρηση κυπέλλου, στην έδρα της, χωρίς πίεση, Μπανταχόθ.