Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, στα πλαίσια των ημιτελικών του κυπέλλου, με ανοιχτούς τους μεταξύ τους λογαριασμούς, μετά το 1-1 στο πρώτο ματς στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ.

Να σημειωθεί, πως στα ημιτελικά του κυπέλλου έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, ισοπαλίας δηλαδή με 1-1, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Μπροστά στο σκορ στο πρώτο μεταξύ τους ματς η Κλαμπ Μπριζ, στο πενήντα τρία, με την «απάντηση» όμως από την Ζούλτε Βάρεγκεμ, έξι λεπτά αργότερα από τον Μπεραχίνο. Το πρόγραμμα των ημιτελικών ολοκληρώνεται αύριο, με τη μονομαχία ανάμεσα στην Κορτράικ και την Αντβέρπ.

Δυο εντός έδρας προκρίσεις για την Ζούλτε Βάρεγκεμ στους ισάριθμους γύρους που προηγήθηκαν, σημειώνοντας πως διπλούς αγώνες στο κύπελλο Βελγίου έχουμε μόνο στα ημιτελικά, επικρατώντας αρχικά 3-0 της Σιντ Τρούιντεν στην φάση των «16» και 2-0 στην συνέχεια της Σαρλερουά στα προημιτελικά. Επιπλέον, επιβλητικό 5-0 την Κυριακή για το πρωτάθλημα φιλοξενώντας τη Μπέβερεν, σπάζοντας το ρόδι για το 2020, ανεβαίνοντας ταυτόχρονα στην 7η θέση και το -3 από την πρώτη εξάδα. Αγώνας δρόμου για τους μέσους Γκοβέα και Σεκ, ενώ ο επιθετικός Φόσεν, δεν θα αγωνιστεί λογικά κόντρα στην πρώην ομάδα του, καθώς υπήρχε όρος στην πρόσφατη μετακίνηση του από την Κλαμπ Μπριζ στην Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 τόσο στην κανονική διάρκεια του ματς όσο και την παράταση, στην φάση των «16» στην έδρα της Οστάνδης, με την Κλαμπ Μπριζ να πανηγυρίζει την πρόκριση στην συνέχεια, στην διαδικασία των πέναλτι, ενώ 2-0 ακολούθως στις Βρυξέλλες στα προημιτελικά σε βάρος της μετριότατης φέτος, Άντερλεχτ. Επικράτηση με 1-0 επίσης την Κυριακή φιλοξενώντας για το πρωτάθλημα την Αντβέρπ, με τέρμα του Βανάκεν (φωτό), έξι λεπτά πριν το φινάλε, διατηρώντας το +9 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, ομάδα της Γάνδης. Δεν προλαβαίνει, λογικά, ο 22χρονος Νιγηριανός επιθετικός, Οκερέκε.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ζούλτε Βάρεγκεμ, επτά για την Κλαμπ Μπριζ και έξι ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού επαναληπτικού για την Κλαμπ Μπριζ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των αποδόσεων ή η χαμηλή τιμή, αν προτιμάτε, που την συνοδεύει.

Πρόταση: G/G & Over 2,5