Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στην Σίβασπορ και την Αντάλιασπορ για τα προημιτελικά του κυπέλλου, με ανοιχτούς τους μεταξύ τους λογαριασμούς, μετά το 0-0 στην πρώτη τους κόντρα στην Αττάλεια. Απαραίτητη σημείωση, πως σε περίπτωση νέας λευκής ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Στα ημιτελικά περιμένει από την Τρίτη η Φενέρ, η οποία επιβεβαίωσε με δύο νίκες τον τίτλο του φαβορί σε βάρος της 3ης κατηγορίας Κιρκλαρέλισπορ (3-0, 1-0) και από χθες η Αλάνιασπορ, που άφησε εκτός της κυπελλούχο Γαλατά, παρά την ήττα της στην Πόλη με 1-3, συνάρτηση της επικράτησης της με 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο γήπεδο της. Τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτο ματς ανάμεσα στην Αντάλιασπορ και την Σίβασπορ στην ομάδα της Αττάλειας, η οποία πάντως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό.

Εύκολη πρόκριση για την Σίβασπορ στην φάση των «16» σε βάρος της Μαλάτιασπορ, «καθαρίζοντας» με το 4-0 του πρώτου ματς στην Σεβάστεια, μετατρέποντας φυσικά σε διαδικαστικού χαρακτήρα τον επαναληπτικό στην έδρα της αντιπάλου της, όπου ηττήθηκε με 1-2. Τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη επίσης στο πρωτάθλημα, μετά και το 1-1 της Κυριακής στο εντός έδρας ντέρμπι κορυφής με τη Μπασακσεχίρ, διατηρώντας πάντως την 1η θέση και το +1 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Τραμπζονσπόρ, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο από την ομάδα της Τραπεζούντας. Τιμωρημένος για σήμερα, ο 28χρονος Γκανέζος μέσος, Κόφι.

Στην αντίπερα όχθη, πρόκριση σε βάρος της Γκέζτεπε στην φάση των «16» για την Αντάλιασπορ, με 4-3 στο πρώτο ματς στην Αττάλεια και 2-2 ακολούθως στον επαναληπτικό στην έδρα της αντιπάλου της. Αποτυχία επίσης, το 2-2 της Κυριακής στην έδρα της ουραγού και καταδικασμένης Καϊσερί, καθώς «υποχώρησε» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, όντας πλέον στην 15η θέση και το +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Πάγιες οι απουσίες του στόπερ Οζτούρκ και το δεξιού μπακ-χαφ Σανγκαρέ, χωρίς πλέον να επηρεάζουν.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Σίβασπορ, προσθέτοντας και το 2-1 του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος, δύο για την Αντάλιασπορ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Σεβάστεια.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού επαναληπτικού για την Σίβασπορ, σε σχέση φυσικά με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών. Παρόλα αυτά, εκτίμηση μου, πως θα ψάξει για μια νίκη-πρόκριση που θα της δώσει ψυχολογική ώθηση, ενόψει της δύσκολης συνέχειας, καθώς πέρα της διάκρισης στο κύπελλο, βασικός στόχος είναι να διατηρηθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος.