Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος υποδέχεται τον Αρη στην ρεβάνς της “λευκής” ισοπαλίας που έφεραν οι δυο ομάδες πριν από λίγες ημέρες στην Θεσσαλονίκη κάτι που σημαίνει πως ο αποψινός επαναληπτικός είναι τελείως ανοιχτός σε προγνωστικά.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φύγουν από το Κλεάνθης Βικελίδης με μηδέν παθητικό προσεγγίζοντας αρκετά συντηρητικά και κλειστά το ματς αλλά απόψε εάν θέλουν να πανηγυρίσουν την πολυπόθητη πρόκριση στα ημιτελικά θα πρέπει να βρούνε δίχτυα.

Στην παρούσα φάση για τον Ατρόμητο μόνο εύκολο δεν το λες αυτό αφού εάν ρίξει κάποιος μια πρόχειρη ματιά στην βαθμολογία θα δει πως η ομάδα του Σάββα Παντελίδη δεν έχει σκοράρει εδώ και εφτά (7) παιχνίδια (!) σε όλες τις διοργανώσεις αφού το τελευταίο τέρμα που πανηγύρισαν ήταν αυτό του Γιακουμάκη στα χασομέρια του 2ιπλού που είχαν πετύχει στο Αγρίνιο απέναντι στον Παναιτωλικό ( 0-1) στις 11/01/20!

Ο Έλληνας τεχνικός δεν μπορεί να υπολογίζει στον Ούμπιντες ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής για προσωπικούς λόγους αλλά και στους “λαβωμένους” : Γκάλο, Καχίλα, Ντε Πάου.
Στο “4-3-3” ο Μέγερι θα είναι κάτω από τα δοκάρια και οι: Κιβρακίδης, Κατράνης, Γούτας και Ρισβάνης στα μετόπισθεν.

Οι: Μαντσόν- Μπουσούλατζιτς και ο Αντρούτσος στην μεσαία γραμμή και οι: Ενσικολού, Μανούσος και Βέλλιος στην επίθεση.

Οι Θεσσαλονικείς ξέρουν πως το 0-0 του Ά αγώνα δεν είναι απαγορευτικό και πως εάν βρούνε δίχτυα απόψε θα απλουστεύσουν την υπόθεση πρόκριση.

Ενδεικτικό της “δίψας” που έχει ο οργανισμός Άρης για μια πράγματι σπουδαία διάκριση φέτος στον θεσμό είναι το γεγονός πως δεκάδες φίλοι του βρέθηκαν χθες στο αεροδρόμιο “Μακεδονία” και με συνθήματα ξεπροβόδισαν την αποστολή που “πέταξε” για Αθήνα.

Μην ξεχνάμε πως ο Άρης κατέκτησε για τελευταία και μοναδική φορά το τρόπαιο το 1970 ενώ η πιο πρόσφατη συμμετοχή του ως φιναλίστ ήταν το 2007/08 όταν και έχασαν από τον Ολυμπιακό στο Καυτατζόγλειο.
Ο Μίχαελ Ένινγκ τελικά δεν πήρε μαζί του στην αποστολή τον Ιντέγιε ο οποίος κρίθηκε ανέτοιμος αλλά στον αντίποδα έχει διαθέσιμο τον Μαντσίνι.

Δεν αναμένονται εκπλήξεις από τον Γερμανό τεχνικό και στο κλασικό του “4-2-3-1” τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, τους: Ροζ, Δεληζήση, Βέλεθ και τον Κόρχουτ στα μετόπισθεν ενώ οι: Ματίγια- Σάσα θα είναι οι κόφτες στην μεσαία γραμμή με τριάδα πίσω από τον Ντούρμισαϊ που αναμένεται να ξεκινήσει στο “9” τους: Λάρσον, Φετφατζίδη και τον Μπρούνο Γκάμα.

Προϊστορία: Σε σύνολο 25 αγώνων ο Άρης έχει κερδίσει τα 12 και ο Ατρόμητος τα 6 ενώ μοιράζονται και εφτά ισοπαλίες.
Στο αντίστοιχο ματς του πρωταθλήματος είχαμε μια “χορταστική” ισοπαλία με τον Φετφατζίδη να “σώζει” τον βαθμό με γκολ στις καθυστερήσεις.

* Περιμένω ένα κλειστό ματς δίχως διάθεση για μεγάλα ρίσκα εκατέρωθεν. Ειδικά στο πρώτο μέρος για αυτό θα ρισκάρω αρχικά με το “Χ” στο πρώτο 45λεπτο σε απόδοση 1,93 στο διαδίκτυο. Στο ίδιο μήκος κύματος και το Under 2,5 σε απόδοση 1,57 στο 90λεπτο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Χ Ημίχρονο