Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ριαθόρ», με τη Λα Κορούνια να συνεχίζει την αντεπίθεση της, στην προσπάθεια όχι μόνο να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και να μειώσει την απόσταση της από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η 5η στον βαθμολογικό πίνακα Τζιρόνα, προσπαθεί για την απευθείας άνοδο.

Επτά συνεχόμενες νίκες για τη Λα Κορούνια, μετά και το δραματικό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Αλκορκόν, με την ομάδα της Γαλικίας στο +4 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη, κοιτώντας πλέον και όχι άδικα, προς τις θέσεις των πλέι οφ. Σε παθητικό ρόλο η Λα Κορούνια στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Αλκορκόν, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να την πολιορκεί, έστω και αν έψαξε το γκολ κυρίως με μακρινά σουτ, με το 1-0 όμως, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κεφαλιά ψαράκι του Κονέ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Λα Κορούνια, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ριαθόρ», ενώ με πρόβλημα, ο 31χρονος επιθετικός από την Βενεζουέλα, Σάντος.

Στην αντίπερα όχθη, δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Τζιρόνα, ανεβαίνοντας στην 5η θέση μετά το 1-0 αρχικά στην έδρα της Φουενλαμπράδα και την επικράτηση της ακολούθως με το ίδιο σκορ την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ουέσκα. Μοιρασμένο το ματς με την Ουέσκα, με την Τζιρόνα πάντως να έχει τις περισσότερες ευκαιρίες, έστω και αν ήταν άστοχος ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, Στουάνι, βρίσκοντας τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα, με ένα τυχερό σχετικά γκολ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Τζιρόνα, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μοντιλίβι», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Γκουμπάου.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Λα Κορούνια, μία για την Τζιρόνα και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ριαθόρ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ο παράγοντας έδρα αλλά και το εκπληκτικό σερί της Λα Κορούνια, δίνουν εκ πρώτης όψεως ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα της Γαλικίας. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η σκληροτράχηλη Τζιρόνα και ο Στουάνι, ο οποίος δεν είναι μόνο πολυτέλεια για την ομάδα του αλλά και για ολόκληρη την κατηγορία.