Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Πατρονάτο να προσπαθεί να εξαντλήσει τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για την παραμονή, την στιγμή που η Ουνιόν έχει στο μυαλό και τον επαναληπτικό μεσοβδόμαδα στην Βραζιλία με την Ατλέτικο Μινέιρο, για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ισοπαλία με 1-1 για την Πατρονάτο την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι παραμονής στην έδρα της Χιμνάσια, με τη μοιρασιά των βαθμών να είναι καταστροφική ουσιαστικά για τις δύο ομάδες. Σε παθητικό ρόλο η Πατρονάτο στο μεγαλύτερο μέρος του συγκεκριμένου ματς, στο οποίο βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ (5΄) και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών δύο δοκάρια και χαμένο πέναλτι στο ογδοηκοστό τέταρτο λεπτό. Με σύμμαχο την τύχη πάντως, «τιμώρησε» με ένα αρκετά τυχερό τέρμα την ομάδα του Ντιέγκο Μαραντόνα, ισοφαρίζοντας στο ογδόντα πέντε, ένα λεπτό δηλαδή μετά το χαμένο πέναλτι της Χιμνάσια. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Πατρονάτο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ήττες για την Ουνιόν, με την ομάδα της Σάντα Φε να απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, μετά το 1-3 στην έδρα της Εστουδιάντες και τα 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Ρίβερ Πλέιτ. Μπροστά στο σκορ η Ουνιόν στο ματς με την Ρίβερ Πλέιτ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (47΄), βλέποντας όμως τη μεγάλη αντίπαλο της και πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, να πραγματοποιεί την ανατροπή. Ενδιάμεσα πάντως των δύο αυτών ηττών, επικράτησε με το επιβλητικό 3-0 της Ατλέτικο Μινέιρο, στη πρώτη μονομαχία τους για τον 1ο γύρο του φετινού Κόπα Σουνταμερικάνα, έχοντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει του επαναληπτικού μεσοβδόμαδα στο Μπέλο Οριζόντε. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την ομάδα του 57χρονου Λεονάρντο Μαντελόν (φωτό), σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ουνιόν, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Πατρονάτο.

Δεδομένο πως η Πατρονάτο θα θέλει να εξαντλήσει τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν. Παρόλα αυτά, ομάδα με συγκεκριμένο ταβάνι, ενώ η Ουνιόν, πέρα της εξαιρετικής της προϊστορίας στην Σάντα Φε, έχει και σκορ ασφαλείας για τον επαναληπτικό με την Ατλέτικο Μινέιρο και μπορεί να επικεντρωθεί, ανεξάρτητα αλλαγών ή όχι και στο σημερινό ματς.