Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Φαμαλικάο να έχει στόχο την επιστροφή στις νίκες και το τρίποντο που θα την φέρει στο -1 από την πρώτη τετράδα, την στιγμή που η ουραγός Άβες, δίνει μάχη παραμονής.

Βαρύ 0-7 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Γκιμαράες, σε ένα ματς στο οποίο η Φαμαλικάο παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές λόγω του εντός έδρας επαναληπτικού που ακολουθούσε με τη Μπενφίκα για τα ημιτελικά του κυπέλλου και στο οποίο πέταξε λευκή πετσέτα από το πρώτο ημίωρο, όταν έπαιζε με παίκτη λιγότερο και το σκορ ήταν ήδη 0-2. Το 0-3 από την αντίπαλο της στις αρχές της επανάληψης (49΄), με την Γκιμαράες μάλιστα να μην βάζει φρένο, πετυχαίνοντας μέχρι το εβδομηκοστό ένατο λεπτό, τρία ακόμα τέρματα. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα το 1-1 με τη Μπενφίκα, με την Φαμαλικάο να γνωρίζει τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του κυπέλλου, συνάρτηση του δραματικού 2-3 στην πρώτη τους μονομαχία στο «Ντα Λουζ», όπου είδε τη «μεγάλη» αντίπαλο της να βρίσκει το νικητήριο τέρμα στις καθυστερήσεις και να πραγματοποιεί ταυτόχρονα την ανατροπή. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Φαμαλικάο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, βαρύ 0-4 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Ρίο Άβε, με την Άβες να πετάει στα σκουπίδια με το αποτέλεσμα αυτό, το 2-1 που είχε προηγηθεί στη Μαδέιρα σε βάρος της τοπικής Μαρίτιμο, όπου είχε πανηγυρίσει το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Μπροστά στο σκορ η Ρίο Άβε στο μεταξύ τους ματς με πέναλτι στο εικοστό δεύτερο λεπτό, ενώ αρκετά απειλητική στην συνέχεια η Άβες προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, κατάρρευση μετά το 0-2 της Ρίο Άβε στις αρχές της επανάληψης, από το αυτογκόλ του στόπερ Μπρούνο Μοράις, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να βρει δύο ακόμα φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και να πανηγυρίσει ένα ανέλπιστα θριαμβευτικό τρίποντο. Μια νίκη και εννέα ήττες για την Άβες, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Μπρούνο Μοράις και ο Βραζιλιάνος μέσος Φαλκάο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-2 για την Φαμαλικάο το 2015, ενώ 0-0 το 2016, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Άβες.

Χαμηλή η τιμή που συνοδεύει την Φαμαλικάο, ειδικά από την στιγμή που έρχεται από αρνητικό σερί και ένα αρκετά οδυνηρό αποκλεισμό στα ημιτελικά του κυπέλλου, ειδικότερα όταν έχει απέναντι της ένα αντίπαλο που βλέπει πλέον κάθε ματς ως «τελικό».