Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το ματς στο «Αφόνσο Ενρίκες» ανάμεσα στην Γκιμαράες και την Πόρτο, καθώς η χθεσινή ήττα της Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» από τη Μπράγκα, δίνει την ευκαιρία στους «δράκους» με τρίποντο να βρεθούν ανέλπιστα στο -1 από την κορυφή.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές για την Γκιμαράες, η οποία επικράτησε την περασμένη εβδομάδα με το εκκωφαντικό 7-0 στην έδρα της Φαμαλικάο. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Γκιμαράες στο πρώτο τέταρτο του ματς, με την αντίπαλο της μάλιστα με παίκτη λιγότερο από το εικοστό έκτο λεπτό, ενώ λευκή πετσέτα από την Φαμαλικάο μετά το 3-0, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (49΄). Τέσσερα ακόμα τέρματα στην συνέχεια από την Γκιμαράες, η οποία δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι, σημειώνοντας πως η επιλογή της Φαμαλικάο να παραταχθεί με πολλές αλλαγές λόγω του επαναληπτικού με τη Μπενφίκα για τα ημιτελικά του κυπέλλου, δε μειώνει την επιτυχία της. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Γκιμαράες, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αφόνσο Ενρίκες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, σπουδαίο 3-2 στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Μπενφίκα, με την Πόρτο να μειώνει στους τέσσερις βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά. Πέρα από τα παραπάνω όμως, η χθεσινή οδυνηρή ήττα της Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» από τη Μπράγκα, δίνει την ευκαιρία στους «δράκους» με νίκη σήμερα, να βρεθούν ανέλπιστα όπως προαναφέρθηκε, στο -1 από την κορυφή. Μπροστά στο σκορ η Πόρτο στο ντέρμπι με τη Μπενφίκα στο δέκα, με εντυπωσιακό, εντός περιοχής βολ πλανέ του Σέρτζι Ολιβέιρα, με το 1-1 όμως από τη «μεγάλη» αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα, οκτώ λεπτά αργότερα. Παρόλα αυτά, ανώτερη και πιο απειλητική η Πόρτο στην συνέχεια, βρίσκοντας δύο ακόμα φορές το δρόμο προς τα δίχτυα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με το 2-1 με πέναλτι του Άλεξ Τέλες στο τριάντα οκτώ και το 3-1 από αυτογκόλ της αντιπάλου της, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Εύκολη μάλιστα γενικότερα η επικράτηση της στο ντέρμπι, καθώς η Μπενφίκα δεν απείλησε σχεδόν καθόλου, μετά το 3-2 του πεντηκοστού λεπτού. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το εντός 3-0 σε βάρος της 2ης κατηγορίας Ακαδέμικο Βισέου στο μεταξύ τους επαναληπτικό για τα ημιτελικά του κυπέλλου, με το οποίοι οι «δράκοι» πανηγύρισαν την πρόκριση, συνάρτηση του 1-1 στο πρώτο ματς στην έδρα της αντιπάλου τους. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Πόρτο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντραγκάο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 29χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός, Τικίνιο. Ακολουθεί επίσης στην Γερμανία, το πρώτο ματς με τη Λεβερκούζεν, για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Γκιμαράες, έξι για την Πόρτο και τέσσερις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αφόνσο Ενρίκες», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Οι δύο ομάδες επίσης, βρέθηκαν αντιμέτωπες πριν 20 περίπου μέρες στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ, στο ουδέτερο «Μουνισιπάλ» της Μπράγκα, στον οποίο η Πόρτο επικράτησε 2-1 με αρκετά δραματικό τρόπο, πραγματοποιώντας στο δεύτερο ημίχρονο την ανατροπή.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Γκιμαράες στο «Αφόνσο Ενρίκες», έχοντας μάλιστα κίνητρο, να πάρει από την Πόρτο μια άτυπη ρεβάνς για την οδυνηρή ήττα της από τους «δράκους» στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Παρόλα αυτά, «υποχρεωμένη» η Πόρτο να εκμεταλλευτεί την χθεσινή ήττα της Μπενφίκα και να πλησιάσει πλέον τους «αετούς» σε απόσταση αναπνοής.