Δεν υπάρχει αμφιβολία πως το μεγάλο ντέρμπι στο «Μονουμεντάλ» είναι αυτό που δεσπόζει στο σημερινό πρόγραμμα, με την κυπελλούχο Κόλο Κόλο να θέλει να επιστρέψει στα τρίποντα, καθώς έχουν προηγηθεί δύο εκτός έδρας ήττες από τις Κομπρεσάλ και Άουνταξ Ιταλιάνο, την στιγμή που η πρωταθλήτρια Κατόλικα, έχει το απόλυτο.

Επικράτηση με 3-0 στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος για την Κόλο Κόλο φιλοξενώντας την Παλεστίνο, με την κυπελλούχο Χιλής όμως να γνωρίζει στην συνέχεια δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-2), από την Κομπρεσάλ, όπου έπεσε «θύμα» ανατροπής και από την Άουνταξ Ιταλιάνο την προηγούμενη αγωνιστική. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Άουνταξ Ιταλιάνο, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν από ένα δοκάρι, με τους γηπεδούχους πάντως πιο αποτελεσματικούς, βρίσκοντας δίχτυα δύο φορές λίγο πριν την ανάπαυλα (40΄, 43΄). Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Κόλο Κόλο να κυριαρχεί και να έχει αρκετές ευκαιρίες, αδυνατώντας όμως να πετύχει κάτι περισσότερο από το τέρμα του Μπλάντι, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στην άλλη πλευρά, εκτός έδρας τρίποντο στην πρεμιέρα για την Κατόλικα, η οποία επικράτησε 3-0 της Σαντιάγκο Γουόντερερς, δραματικό 3-2 ακολούθως φιλοξενώντας την Ο΄Χίγκινς, με το νικητήριο τέρμα για την πρωταθλήτρια Χιλής στις καθυστερήσεις, ενώ 3-2 και την προηγούμενη αγωνιστική στην Αντοφαγκάστα, σε βάρος της ομώνυμης ομάδας. Κυρίαρχος η Αντοφαγκάστα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας περισσότερες και σπουδαιότερες ευκαιρίες από την Κατόλικα. Παρόλα αυτά, μπροστά στο σκορ η Κατόλικα στο εικοστό έκτο λεπτό με τον Πουτς, με τους «σταυροφόρους» μάλιστα 2-1 μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, από το κοντινό πλασέ του Ζαμπρέντι στο σαράντα πέντε, λίγο μετά την προσωρινή ισοφάριση των γηπεδούχων από εκτέλεση πέναλτι. Ο Ζαμπρέντι σκόρερ και του τρίτου τέρματος των πρωταθλητών στο εβδομήντα εννέα, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα, ενώ η μείωση του σκορ από την Αντοφαγκάστα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Κόλο Κόλο, ισάριθμες για την Κατόλικα και τέσσερις ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μονουμεντάλ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι ανάμεσα στις ισάξιες σχεδόν, κυπελλούχο Κόλο Κόλο και πρωταθλήτρια Κατόλικα.