Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε, με την Ρίβερ σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας τη Μπάνφιλντ, με τους «μιγιονάριος» να ψάχνουν το τρίποντο με το οποίο θα διατηρήσουν ή και θα αυξήσουν την απόσταση που τους χωρίζει από την 2η Μπόκα, ανάλογα φυσικά με το αποτέλεσμα της, λίγες ώρες αργότερα στην έδρα της Σεντράλ Κόρδοβα.

Τέσσερις νίκες για την Ρίβερ Πλέιτ σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, με τους «μιγιονάριος» να έχουν μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα για τον τίτλο, καθώς έχουν απόσταση τριών βαθμών από τη «μισητή» Μπόκα Τζούνιορς. Πιο συγκεκριμένα, 2-1 αρχικά στην έδρα της Ιντεπεντιέντε, 1-0 ακολούθως στη Μεντόσα σε βάρος της Γοδόι Κρουζ, 2-0 στην συνέχεια φιλοξενώντας την Σεντράλ Κόρδοβα, ενώ 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην Σάντα Φε στη μονομαχία της με την τοπική Ουνιόν, πραγματοποιώντας μάλιστα, την ανατροπή. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ουνιόν, με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, με την ομάδα της Σάντα Φε όμως αλλά και την κυπελλούχο Αργεντινής και πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Ρίβερ, να μην βρίσκουν το δρόμο για τα δίχτυα. Μπροστά στο σκορ τελικά η Ουνιόν, με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης (47΄), με την Ρίβερ όμως να ισοφαρίζει αρχικά με κεφαλιά του Φερνάντες στο πενήντα πέντε και να πραγματοποιεί στην συνέχεια την ανατροπή, με ένα αρκετά τυχερό τέρμα του Ρόχας, δέκα λεπτά αργότερα. Σημείο αναφοράς, για την συνέχεια, το οριζόντιο δοκάρι που είχε η Ουνιόν λίγο πριν το φινάλε, στη μοναδική σημαντική ευκαιρία που υπήρχε και από τις δύο πλευρές, μετά το δεύτερο τέρμα της Ρίβερ Πλέιτ. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ρίβερ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Μονουμεντάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Ροζάριο, με το οποίο η Μπάνφιλντ όχι μόνο έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, αλλά παρέμεινε και χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Με τέσσερις αγωνιστικές πάντως για το φινάλε πολύ δύσκολα θα μπλέξει σε μεγαλύτερες περιπέτειες, ενώ χαρακτηριστικό πως παραμένει αήττητη από τις αρχές Νοεμβρίου και για εννέα συνεχόμενες αγωνιστικές. Μοιρασμένο το ματς με την Ροζάριο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τη Μπάνφιλντ μπροστά στο σκορ στο ογδόντα οκτώ, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να της «κλέβει» τη μπουκιά από το στόμα ή να ισοφαρίζει αν προτιμάτε, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπάνφιλντ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ρίβερ Πλέιτ, μία για τη Μπάνφιλντ και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μονουμεντάλ».

Φαβορί η Ρίβερ Πλέιτ, αλλά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει απέναντι στην σκληροτράχηλη και αήττητη για εννέα συνεχόμενες αγωνιστικές Μπάνφιλντ. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως η επικίνδυνη όταν βρει χώρους Μπάνφιλντ, βρίσκει δίχτυα σε οκτώ σερί ματς στο πρωτάθλημα, ανεξάρτητα αποτελέσματος.