Σπουδαίο ματς στην Σεβάστεια, με την τοπική Σίβασπορ να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, στην κορυφή, την στιγμή που η 5η στον βαθμολογικό πίνακα, Αλάνιασπορ, δεν θέλει να χάσει την επαφή της με τις ομάδες που διεκδικούν τον τίτλο.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Τραμπζονσπόρ, με την Σίβασπορ πλέον στο -2 από την κορυφή, μάλιστα με ένα ματς λιγότερο από την ομάδα της Τραπεζούντας. Σε παθητικό ρόλο η Σίβασπορ στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι κορυφής στην έδρα της Τραμπζονσπόρ, στο οποίο είδε την ομάδα της Τραπεζούντας να βρίσκει δύο φορές δίχτυα, στο τέταρτο και το τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Βελτιωμένη στην συνέχεια η εικόνα της Σίβασπορ στην επανάληψη, με την ομάδα της Σεβάστειας όμως να μειώνει απλά, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες για την Σίβασπορ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στην Σεβάστεια, ενώ αγώνας δρόμου για τον στόπερ Οσμάνπασα και τον αριστερό μπακ Τσιφτσί.

Στην αντίπερα όχθη, αποτυχία σίγουρα για την Αλάνιασπορ το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Γκεντσλέρ, με το οποίο «υποχώρησε» στην 5η θέση και στο -5 από την κορυφή, έχοντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο από την πρωτοπόρο πλέον Τραμπζονσπόρ. Κυρίαρχος και με σημαντικές ευκαιρίες στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Γκεντσλέρ η Αλάνιασπορ, με την «τιμωρία» της όμως από την αντίπαλο της, στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Αλάνιασπορ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Γκουλσελάμ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Σίβασπορ το 2019, ενώ ισοπαλία με 2-2 το 2018, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αλάνιασπορ.

Πολύ δυνατή και αήττητη στην Σεβάστεια η Σίβασπορ, έχοντας τον τίτλο του φαβορί, τουλάχιστον στο σετ των τιμών στο σημερινό ματς. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς απέναντι υπάρχει ένας επικίνδυνος και με έφεση στο σκοράρισμα, αντίπαλος.