Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», με την Αρχεντίνος Τζούνιορς να ψάχνει το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην 3η θέση, την στιγμή που η Πατρονάτο παίζει τα ρέστα της, καθώς βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού.

Πολύτιμο 2-0 για την Αρχεντίνος Τζούνιορς την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν, βλέποντας τα «κόκκινα μικρόβια» με το αποτέλεσμα αυτό, όχι μόνο να ανεβαίνουν στην 3η θέση, αλλά να επιστρέφουν ταυτόχρονα στα τρίποντα, μετά από έξι αγωνιστικές. Ανύπαρκτη στο πρώτο ημίχρονο η Αρχεντίνος Τζούνιορς στο ματς στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν, στο οποίο πάντως δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από την φλύαρη αντίπαλο της. Παρόλα αυτά, δραματική αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο τελευταίο τέταρτο του ματς, καθώς η Αρχεντίνος Τζούνιορς εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό που απέκτησε στο εβδομήντα πέντε και βρήκε δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Το 1-0 στο ογδόντα δύο με πέναλτι του Σαντιάγκο Σίλβας, ενώ το 2-0 στο ογδόντα οκτώ, με εντός περιοχής, περίτεχνο πλασέ του Άουτσε. Έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Αρχεντίνος Τζούνιορς, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, επικράτηση με 1-0 φιλοξενώντας την Ουνιόν Σάντα Φε, με την Πατρονάτο όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από 15 αγωνιστικές, αλλά να μένει ταυτόχρονα «ζωντανή» στη μάχη της παραμονής, έστω και αν οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της. Κυρίαρχος η Πατρονάτο στο ματς με την Ουνιόν Σάντα Φε, έχοντας πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Με αριθμητικό πλεονέκτημα μάλιστα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με τη λύτρωση τελικά να έρχεται δύο λεπτά πριν το φινάλε, με κοντινό πλασέ του Σιλβέιρα. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Πατρονάτο, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον 30χρονο μέσο Λούνα.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την προβληματική εικόνα της πολύ πιεσμένης Πατρονάτο, μακριά από το γήπεδο της.