Η σπουδαιότερη αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, με την 7η στον βαθμολογικό πίνακα Μπεσίκτας, να μην έχει περιθώρια νέας απώλειας βαθμών, την στιγμή που η Τραμπζονσπόρ μετά την χθεσινή νίκη της Σίβασπορ βρέθηκε στην 2η θέση, έστω και με δύο αγώνες λιγότερους από την ομάδα της Σεβάστειας.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μπασακσεχίρ, με τη Μπεσίκτας να «υποχωρεί» στην 7η θέση και στο -9 την κορυφή και την πρωτοπόρο πλέον Σίβασπορ. Πικρή γεύση πάντως για τη Μπεσίκτας στο συγκεκριμένο ματς, καθώς ήταν πιο απειλητική της αντιπάλου της, με τους γηπεδούχους πάντως πιο αποτελεσματικούς, με το τέρμα που έκανε τη μεταξύ τους διαφορά, στο πεντηκοστό λεπτό. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπεσίκτας, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ πάγια πλέον, η απουσία του μέσου Τοκόζ.

Στην άλλη πλευρά, έξι συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα για την Τραμπζονσπόρ, μετά και το 2-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στο ντέρμπι κορυφής φιλοξενώντας την Σίβασπορ, ενώ πρόκριση και στα ημιτελικά του κυπέλλου, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Φενέρ. Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με την Σίβασπορ η ομάδα της Τραπεζούντας, στο οποίο βρέθηκε 2-0 μπροστά στο σκορ και στο οποίο είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το πρώτο της τέρμα στο τέταρτο μόλις λεπτό, με κοντινό πλασέ του Νορβηγού επιθετικού Σόρλοτ, ενώ δεύτερη φορά δίχτυα στο σαράντα τρία, από αυτογκόλ της αντιπάλου της, σημειώνοντας πάντως πως ο ρυθμός της έπεσε αδικαιολόγητα στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην Σίβασπορ να φανεί απειλητική. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Τραμπζονσπόρ, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Τραπεζούντα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Νιγηριανός μέσος Όμπι Μίκελ.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπεσίκτας, τρεις για την ομάδα της Τραπεζούντας και πέντε ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Πόλη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες, με τον παράγοντα έδρα, να ισοσκελίζει το momentum της πολύ φορμαρισμένης Τραμπζονσπόρ. Δεν θα μπλέξω με σημείο, επιλέγοντας συνδυαστικά, ειδικά στοιχήματα τερμάτων.

Πρόταση: G/G & Over 2,5