Σε ρόλο φαβορί η Μπαρτσελόνα φιλοξενώντας την Έιμπαρ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει προσωρινά στην κορυφή, περιμένοντας φυσικά το αποτέλεσμα της πρωτοπόρου Ρεάλ το βράδυ στην έδρα της Λεβάντε.

Κερδισμένη της προηγούμενης αγωνιστικής η ομάδα του 61χρονου Κίκε Σετιέν (φωτό), καθώς επικράτησε με το αγχωτικό 2-1 της Χετάφε στο «Καμπ Νόου» και μείωσε στον ένα μόλις βαθμό την απόσταση της από την κορυφή, καθώς εκμεταλλεύτηκε το 2-2 της Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με την Θέλτα. Δύο αριστοτεχνικά σε εκτέλεση, εντός περιοχής πλασέ, με το πρώτο από τον Γκριεζμάν στο τριάντα τρία και το δεύτερο από τον Σέρτζι Ρομπέρτο στο τριακοστό ένατο λεπτό, αυτά που διαμόρφωσαν για τη Μπαρτσελόνα, το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Χετάφε. Παρόλα αυτά, αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Χετάφε να μειώνει αρχικά στο εξήντα έξι και να έχει στην συνέχεια δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να κάνει την ζημιά στη «μεγάλη» αντίπαλο της. Έντεκα νίκες και μία ισοπαλία για τη Μπαρτσελόνα, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καμπ Νόου», ενώ με πρόβλημα, ο αριστερός μπακ Τζόρντι Άλμπα και οι επιθετικού Σουάρες και Ντεμπελέ. Απαραίτητη σημείωση, πως ακολουθεί μεσοβδόμαδα στην Ιταλία η πρώτη μονομαχία της με τη Νάπολι, για την φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ στην αποστολή σήμερα, ο Δανός επιθετικός Μπρέθγουεϊτ, ο οποίος αποκτήθηκε από τη Λεγκανές.

Στον αντίποδα, ήττα με 1-2 την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας μίνι βασκικό ντέρμπι με την Αλαβές, βλέποντας την Έιμπαρ όχι μόνο να παραμένει χωρίς τρίποντο για τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά να μπαίνει ταυτόχρονα σε περιπέτειες, καθώς βρίσκεται πλέον, στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Ανώτερη η Αλαβές στο μεταξύ τους ντέρμπι, έχοντας πέρα από τα δύο της τέρματα και σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, με το μόνο θετικό που είχε να παρουσιάσει η Έιμπαρ, ήταν η μείωση του σκορ επτά λεπτά πριν το φινάλε, με εκτός περιοχής σουτ, του Χιλιανού μέσου Ορεγιάνα. Μία νίκη, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Έιμπαρ, σε 12 ματς στη LaLiga μακριά από το «Ιπουρούα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 35χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Τσάρλες.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Μπαρτσελόνα, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Έιμπαρ, με 3-0 το 2015, 3-1 το 2016, 4-2 το 2017, 6-1 το 2018 και 3-0 το 2019.

Απόλυτα λογική η προσέγγιση ειδικού στοιχήματος τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό σε σχέση με τον απελπιστικά χαμηλό «άσο» της Μπαρτσελόνα.

Πρόταση: Over 3,5