Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Τοντέλα να θέλει να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, ώστε να αποφύγει φυσικά τις περιπέτειες, την στιγμή που με νίκη η Ρίο Άβε θα βρεθεί στην 4η θέση, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Δύο αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Τοντέλα, με 0-0 φιλοξενώντας τη Μαρίτιμο και 0-1 την περασμένη εβδομάδα στις Αζόρες από την τοπική Σάντα Κλάρα, με θετικό πάντως, το +9 από την επικίνδυνη ζώνη. Απόλυτα δίκαιο το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Σάντα Κλάρα, σε ένα ματς στο οποίο η Τοντέλα δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλο της και στο οποίο ηττήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, έστω και αν η ομάδα από τις Αζόρες βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Τοντέλα, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ζοάο Καρντόσο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 21χρονος Ισπανός μέσος Πεπέλου.

Στην αντίπερα όχθη, 1-1 για την Ρίο Άβε φιλοξενώντας την Σπόρτινγκ, με την ομάδα της Βίλα ντο Κόντε όχι μόνο να τρέχει αήττητο έξι αγωνιστικών, αλλά να ανεβαίνει αθόρυβα στην 5η θέση, αξιώνοντας πλέον και όχι άδικα, κάτι περισσότερο. Μπροστά στο σκορ η Ρίο Άβε στο ματς με την Σπόρτινγκ στο δεύτερο μόλις λεπτό, με κεφαλιά του Λούκας Παθιόν σε άδειο σχεδόν τέρμα, ενώ σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για την ομάδα της Λισαβόνας. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Ρίο Άβε ανώτερη και με σημαντικές ευκαιρίες, μάλιστα και με αριθμητικό πλεονέκτημα από το εβδομήντα ένα, με την Σπόρτινγκ όμως να φτάνει στην ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι, κόντρα στην ροή του αγώνα, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Ρίο Άβε, σε δέκα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Βίλα ντο Κόντε, ενώ πάγια πλέον, η απουσία του Κροάτη μέσου Γιαμπόρ.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Τοντέλα, μία και για την Ρίο Άβε και δύο ισοπαλίες, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ζοάο Καρντόσο».

Μόλις μία νίκη για την Τοντέλα στο γήπεδο της, με το «Ζοάο Καρντόσο» σαν έδρα να μην φοβίζει, με επιλογή μου το «διπλό», ποντάροντας στο momentum και το ισχυρότερο κίνητρο της Ρίο Άβε.