Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το μεγάλο ντέρμπι της Πόλης, με την Φενέρ να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση της από την πρώτη τετράδα, την στιγμή που με νίκη η Γαλατά θα πιάσει στην κορυφή την Τραμπζονσπόρ και τη Μπασακσεχίρ.

Πισωγύρισμα σίγουρα για την Φενέρ, το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Ανκαραγκουτσού, καθώς «υποχώρησε» στην 6η θέση και το -7 από την κορυφή, χάνοντας σημαντικό έδαφος στη μάχη του τίτλου. Φλύαρη και άστοχη η Φενέρ στο ματς με την Ανκαραγκουτσού, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να πάρει μια ανέλπιστα εύκολη, όσο παράξενο και αν ακούγεται, νίκη. Το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων στο δεκατρία, το δεύτερο ακολούθως στο εβδομήντα πέντε, με την Φενέρ απλά να μειώνει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αζίζ. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Φενέρ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σουκρού Σαράσογλου», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Βραζιλιάνος μέσος Λουίζ Γκουστάβο. Με πρόβλημα επίσης, οι μέσοι Μπελόζογλου και Γκάρι Ροντρίγκες.

Στον αντίποδα, 1-0 φιλοξενώντας τη Μαλάτιασπορ, με την Γαλατά να πανηγυρίζει την έκτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, μειώνοντας φυσικά ακόμα περισσότερο, την απόσταση που την χωρίζει από την κορυφή. Αγχωτικό πάντως αυτό το 1-0 με τη Μαλάτιασπορ, με την Γαλατά να δημιουργεί φάσεις αλλά να υπάρχει έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια, με το γκολ πάντως που έκανε την διαφορά να έρχεται από το σημείο του πέναλτι, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Γαλατά, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα ο στόπερ Λουϊντάμα. Αγώνας δρόμου επίσης, για το μέσο Λεμινά.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Φενέρ και έξι ισοπαλίες, σε 10 ντέρμπι των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία στο «Σουκρού Σαράσογλου». Σημείο αναφοράς, πως τελευταίο «διπλό» της Γαλατά, ήταν το 1999.

Λεπτές ισορροπίες, με τον παράγοντα έδρα αλλά και την καλή προϊστορία της Φενέρ, να ισοσταθμίζουν το momentum της Γαλατά. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.