Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», με την Πάσος Φερέιρα στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Φαμαλικάο προσπαθεί να αφήσει πίσω την αγωνιστική της «κοιλιά», για να μην χάσει το τρένο της Ευρώπης.

Τέσσερις συνεχόμενες ήττες και χωρίς τρίποντο γενικότερα για επτά σερί αγωνιστικές η Πάσος Φερέιρα, μετά και το 0-3 της περασμένης εβδομάδας στη Μαδέιραα από την τοπική Μαρίτιμο, «υποχωρώντας» ακόμα περισσότερο βαθμολογικά, όντας πλέον, στο +1 όπως προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Πιο απειλητική η Πάσος Φερέιρα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μαρίτιμο, με το σκορ όμως στο 0-1, καθώς οι «νησιώτες» βρήκαν δίχτυα, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική τους προσπάθεια. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Πάσος Φερέιρα να πετάει ουσιαστικά λευκή πετσέτα στο δεύτερο τέρμα της Μαρίτιμο, στο πενήντα τέσσερα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για τους «νησιώτες», τρία λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για την Πάσος Φερέιρα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», ενώ αγώνας δρόμου για τον Βραζιλιάνο δεξιό μπακ, Μπρούνο Σάντος.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την ουραγό Άβες, με το οποίο η Φαμαλικάο παρέμεινε χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα για πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές και με το οποίο «υποχώρησε» στην 6η θέση. Μοιρασμένο το ματς με την Άβες, με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ, με το 0-1 από το σημείο του πέναλτι στο εξήντα τέσσερα και το 1-1 για την Φαμαλικάο με κεφαλιά του Ριτσιέλι, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φαμαλικάο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Φάμπιο Μάρτινς (φωτό).

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Φαμαλικάο, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ» σε όλες τις διοργανώσεις, με πιο πρόσφατη, το 1-0 στο νοκ άουτ προημιτελικό του φετινού κυπέλλου.

Ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες με αρνητικό σερί, με επιλογή ρίσκου πάντως το «διπλό», καθώς αν τις βάλουμε στην ζυγαριά αυτή θα γύρει προς τα δεξιά.