Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στη Λα Πλάτα, με την Εστουδιάντες να ψάχνει την έξοδο της στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, την στιγμή που με νίκη η Ρίβερ Πλέιτ θα κάνει ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Οδυνηρό 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Ντεφένσα, με το οποίο η Εστουδιάντες «υποχώρησε» στην 11η θέση και έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για έξοδο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Χαμένο πέναλτι για την Εστουδιάντες στο είκοσι, με κωμική εκτέλεση από τον Φερνάντες, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει αλά Πανένκα, με τη Ντεφένσα να την «τιμωρεί» στο αμέσως επόμενο λεπτό. Πιο απειλητική μάλιστα στην συνέχεια η Ντεφένσα, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, βρίσκοντας τελικά για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, στο εξήντα τρία. Το 1-2 ακολούθως από την Εστουδιάντες, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Εστουδιάντες, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-0 φιλοξενώντας τη Μπάνφιλντ, με την Ρίβερ Πλέιτ να έχει πλέον πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, διατηρώντας ταυτόχρονα το +3 από τη «μισητή» και 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Μπόκα Τζούνιορς. Είχαν προηγηθεί, το εκτός 2-1 σε βάρος της Ιντεπεντιέντε, το 1-0 στη Μεντόσα απέναντι στην τοπική Γοδόι Κρουζ, το 2-0 φιλοξενώντας την Σεντράλ Κόρδοβα και το 2-1 στην έδρα της Ουνιόν Σάντα Φε, πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή. Κυρίαρχος η Ρίβερ Πλέιτ στο ματς με τη Μπάνφιλντ, σε ένα ματς στο οποίο δεν απειλήθηκε καθόλου από την αντίπαλο της και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών ένα χαμένο πέναλτι και ένα οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ πάντως που έκανε την διαφορά και της έδωσε το πολύτιμο τρίποντο, από κοντινή κεφαλιά του Σουάρες, στο δέκατο έβδομο λεπτό. Οκτώ νίκες και δύο ισοπαλίες για την Ρίβερ Πλέιτ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μονουμεντάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Εστουδιάντες, δύο για την Ρίβερ Πλέιτ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Λα Πλάτα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ υπολογίσιμος αντίπαλος η Εστουδιάντες, ειδικά στο γήπεδο της, παίζοντας σήμερα τα ρέστα της ουσιαστικά, στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Παρόλα αυτά, τρομερά αποτελεσματική και κυνική ορισμένες φορές η Ρίβερ Πλέιτ, η οποία με οκτώ «διπλά» σε δέκα συνολικά εκτός έδρας ματς στο φετινό πρωτάθλημα, έχει τον τίτλο του φαβορί.