Σπουδαίο βαθμολογικά ματς, με την Ρίζεσπορ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Μπασακσεχίρ θα βρεθεί μόνη στην κορυφή και σε απόσταση ενός μόλις βαθμούς από την Τραμπζονσπόρ, την Γαλατά και την Σίβασπορ.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την Ρίζεσπορ, με 1-2 φιλοξενώντας τη Μπεσίκτας και 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Γκαζιαντέπ, μπαίνοντας πλέον σε περιπέτειες, καθώς βρίσκονται στο +4 όπως προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Απειλητική μόνο στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Γκαζιαντέπ η Ρίζεσπορ, αλλά αδικαιολόγητα παθητική στην επανάληψη, όπου είδε την αντίπαλο της να κυριαρχεί, με το 0-2 μάλιστα, βάσει εικόνας και ευκαιριών, να είναι κολακευτικό. Πιο συγκεκριμένα, το πρώτο τέρμα της Γκαζιαντέπ στο πενήντα δύο, με παίκτη λιγότερο τέσσερα λεπτά αργότερα η Ρίζεσπορ, πετώντας ουσιαστικά λευκή πετσέτα, ενώ ένα οριζόντιο δοκάρι στην συνέχεια και δύο χαμένα πέναλτι για την αντίπαλο της, πέρα φυσικά από το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, στο ενενήντα. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ρίζεσπορ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι στόπερ Ταλμπί και Φερνάντες.

Στον αντίποδα, τέσσερις βαθμοί για τη Μπασακσεχίρ, σε δύο συνεχόμενα ντέρμπι, με 1-1 στην Σεβάστεια με την Σίβασπορ και 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μπεσίκτας. Το γκολ του Μπα στο πεντηκοστό λεπτό ήταν αρκετό για τη Μπασακσεχίρ στο ντέρμπι με τη Μπεσίκτας για να της δώσει το πολύτιμο τρίποντο, σημειώνοντας πως είχε σύμμαχο την τύχη μετά το 1-0 και μέχρι το φινάλε, καθώς είδε τη «μεγάλη» αντίπαλος της να δημιουργεί σημαντικές ευκαιρίες αλλά να αδυνατεί να φτάσει στην ισοφάριση. Ακολούθησε το 1-3 από την Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα, στην πρώτη μονομαχία τους για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπασακσεχίρ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Φατίχ Τερίμ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γάλλος επιθετικός Κριβέλι.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ρίζεσπορ, ισάριθμες για τη Μπασακσεχίρ και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Ρίζεσπορ, με την έδρα της να μην φοβίζει, εκτιμώντας πως η Μπασακσεχίρ μπορεί να φτάσει εύκολα ή δύσκολα στο «διπλό» και να περάσει ανέλπιστα στην κορυφή.