Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Τίτο Τοματζέλο», με τη Ντεφένσα να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην έξοδο της στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, την στιγμή που με νίκη η Ροζάριο Σεντράλ θα πιάσει στην 3η θέση την Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Σπουδαίο 2-1 για τη Ντεφένσα την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Εστουδιάντες, βλέποντας την ομάδα του 44χρονου Ερνάν Κρέσπο (φωτό), όχι μόνο να παραμένει αήττητη για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά να πλησιάσει πλέον σε απόσταση βολής τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Χαμένο πέναλτι για την Εστουδιάντες στο μεταξύ τους ματς στο είκοσι, με κωμική εκτέλεση από τον Φερνάντες, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει αλά Πανένκα, με τη Ντεφένσα να την «τιμωρεί» στο αμέσως επόμενο λεπτό, με διαγώνιο, εντός περιοχής πλασέ του Πιτσίνι. Πιο απειλητική μάλιστα στην συνέχεια η Ντεφένσα, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, βρίσκοντας τελικά για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, στο εξηκοστό τρίτο λεπτό. Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Εστουδιάντες στο ογδόντα δύο, χωρίς πάντως να κινδυνέψει η Ντεφένσα μέχρι το φινάλε. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Ντεφένσα, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Τίτο Τοματζέλο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Ασεβέδο.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 1-0 για την Ροζάριο φιλοξενώντας την Χιμνάσια, το οποίο την διατήρησε στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ στην 8η θέση μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, αξιώνοντας πλέον με τρίποντο σήμερα να κάνει άλμα στην πρώτη τριάδα. Το κοντινό σουτ του Ρίμπας στο δωδέκατο λεπτό, αυτό που έκανε την διαφορά στο ματς με την Χιμνάσια, με την Ροζάριο στην συνέχεια να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα, παρά το γεγονός πως είχε παθητική εικόνα και δεν δημιούργησε ούτε μία ουσιαστική ευκαιρία. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ροζάριο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Χιγάντε ντε Αρογίτο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Ντεφένσα, τρεις για την Ροζάριο Σεντράλ και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Τίτο Τοματζέλο».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Σε καλή κατάσταση η Ντεφένσα, αλλά πολύ σκληρός αντίπαλος η Ροζάριο, με χαρακτηριστικό τις μόλις δύο ήττες μακριά από το γήπεδο της και πως είναι η ομάδα με τις περισσότερες εκτός έδρας ισοπαλίες. Σημείο αναφοράς επίσης, πως η Ροζάριο έχει βρει δίχτυα και στα έξι ματς με τη Ντεφένσα την τελευταία δεκαετία στο «Τίτο Τοματζέλο», ανεξάρτητα αποτελέσματος.