Στο «Λουίς Αλφόνσο Τζιάνι» της πρωτεύουσας της Παραγουάης, Ασουνσιόν, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τη Ντεπορτίβο Κάλι να έχει μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Κολομβία.

Απαραίτητη σημείωση, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Ρίβερ Πλέιτ Ασουνσιόν με 2-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Το 1-0 για τη Ντεπορτίβο Κάλι στο πρώτο ματς στο πέμπτο μόλις λεπτό, με αριστοτεχνική κεφαλιά του Βάσκες, ενώ το 2-0 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο από τον Αριέτα, στο τριάντα εννέα. Δοκάρι ακολούθως στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου για τη Ντεπορτίβο Κάλι, ενώ η μείωση του σκορ από την ομάδα της Παραγουάης, κόντρα στην ροή του αγώνα, με πλασέ του Πέρες σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό.

Εντός συνόρων, 4-2 την Κυριακή για την Ρίβερ Πλέιτ Ασουνσιόν φιλοξενώντας την Σπορτίβο Σαν Λορέντζο, με το αποτέλεσμα αυτό να την φέρνει στην 6η θέση του Απερτούρα και στο -7 από την κορυφή, έστω και με ένα αγώνα λιγότερο. Στον αντίποδα, 2-2 στο «Ατανάσιο Χιραρντότ» του Μεντεγίν απέναντι στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Ατλέτικο Νασιονάλ, με τη Ντεπορτίβο Κάλι να βρίσκεται στην 7η θέση και το -2 από την πρώτη τετράδα, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο, διατηρώντας ταυτόχρονα το αήττητο στο Απερτούρα.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της «πρωτάρας» στις διεθνείς διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής, Ρίβερ Πλέιτ Ασουνσιόν, κόντρα σε ομάδα της Κολομβίας, ενώ μία νίκη, μία ισοπαλία και επτά ήττες για τη Ντεπορτίβο Κάλι, στις εννέα προηγούμενες επισκέψεις της στην Παραγουάη.

Η απειρία και η διαφορά ποιότητας δίνουν προβάδισμα στη Ντεπορτίβο Κάλι. Παρόλα αυτά, πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού επαναληπτικού για την ομάδα του Κάλι, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που δεν έχει καλή προϊστορία όταν επισκέπτεται την Παραγουάη.