Στο «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο» του Σαν Μιγκέλ ντε Τουκουμάν, ο επαναληπτικός ανάμεσα στην τοπική Ατλέτικο και τη Μεντεγίν, για τον 3ο προκριματικό γύρο του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ τους 1-0, στην πρώτη μονομαχία τους στην Κολομβία.

Απαραίτητη σημείωση, πως στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Ατλέτικο Τουκουμάν με 1-0, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα επίσης που θα προκριθεί, θα βρεθεί στον 8ο όμιλο, με αντιπάλους τη Μπόκα Τζούνιορς (Αργεντινή), τη Λιμπερτάδ (Παραγουάη) και την Καράκας (Βενεζουέλα). Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στο Μεντεγίν, με την ομώνυμη ομάδα όμως πιο αποτελεσματική, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα στο δέκατο έκτο λεπτό, με εντός περιοχής σουτ, του αρχηγού της Ρικάουρτε. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Ατλέτικο Τουκουμάν να κυριαρχεί, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει στο γκολ της στην ισοφάριση.

Δραματική πρόκριση για την Ατλέτικο Τουκουμάν στον προηγούμενο γύρο σε βάρος της Δε Στρόνγκεστ στην διαδικασία των πέναλτι, αφού πρώτα ηττήθηκε 0-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην πρωτεύουσα της Βολιβίας, Λα Παζ και επικράτησε 2-0 στον επαναληπτικό στο «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο». Εντός συνόρων, 2-2 το Σάββατο φιλοξενώντας τη Λανούς, με την Ατλέτικο Τουκουμάν να ισοφαρίζει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον βαθμό αυτό πάντως να μην έχει αντίκρισμα, καθώς δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, «υποχώρησε» στην 14η θέση, μένοντας πίσω στη μάχη που δίνει για έξοδο στο επόμενο Σουνταμερικάνα.

Στην άλλη πλευρά, πρόκριση σε βάρος της Ντεπορτίβο Τάτσιρα στον προηγούμενο γύρο για τη Μεντεγίν, η οποία «καθάρισε» ουσιαστικά με το 4-0 του πρώτου μεταξύ τους ματς στο «Ατανάσιο Χιραρντότ», που μετέτρεψε σε διαδικαστικού χαρακτήρα τον επαναληπτικό στην Βενεζουέλα όπου οι Κολομβιανοί ηττήθηκαν 0-2. Ήττα επίσης με 1-3 την Κυριακή, στο εντός έδρας ντέρμπι μίσους με την συμπολίτισσα Ατλέτικο Νασιονάλ, «υποχωρώντας» στην 14η θέση του Απερτούρα και στο -3 από την πρώτη τετράδα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ατλέτικο Τουκουμάν, σε ισάριθμα ματς στην ιστορία της φιλοξενώντας ομάδες της Κολομβίας, με 3-1 το 2017 σε βάρος της Τζούνιορ και 2-0 το 2018 στη μονομαχία της με την Ατλέτικο Νασιονάλ. Μία νίκη και πέντε ήττες για τη Μεντεγίν, στις έξι προηγούμενες επισκέψεις της στην Αργεντινή.

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ζευγάρι, στο οποίο η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, επιλογή μου ο «άσος» στον σημερινό επαναληπτικό, ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.