Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στην Σπορτ Ουανκάγιο και την Αρχεντίνος Τζούνιορς, για τον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τις δύο ομάδες να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς, μετά το 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» του Μπουένος Άιρες.

Απαραίτητη σημείωση, πως στον 1ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, νέας ισοπαλίας δηλαδή με 1-1, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Κυρίαρχος η Αρχεντίνος Τζούνιορς στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην πρωτεύουσα της Αργεντινής, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, βλέποντας όμως τον γκολκίπερ των Περουβιανών, Πίντο, να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα. Σαν να μην έφτανε αυτό, το 0-1 από την Σπορτ Ουανκάγιο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα αρκετά τυχερό τέρμα στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Παρόλα αυτά, ασφυκτική η πίεση της Αρχεντίνος Τζούνιορς στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άουτσε να κερδίζει με κοντινό πλασέ τον Περουβιανό γκολκίπερ, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό.

Εντός συνόρων, στην 13η θέση του Απερτούρα του Περού η Σπορτ Ουανκάγιο, μετά την ολοκλήρωση των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών και το 0-0 του Σαββάτου στη Λίμα με την Σπόρτινγκ Κριστάλ. Στην αντίπερα όχθη, δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος στην Αργεντινή, με την Αρχεντίνος Τζούνιορς να κρατάει, έστω και οριακά, την τιμητική 3η θέση, πίσω φυσικά από την Ρίβερ Πλέιτ και τη Μπόκα Τζούνιορς, παρά το 1-1 την Παρασκευή που μας πέρασε φιλοξενώντας την Πατρονάτο.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 το 2012 με την Αρσενάλ, στο μοναδικό εντός έδρας ματς στην ιστορία της Σπορτ Ουανκάγιο με ομάδα της Αργεντινής, ενώ «παρθενική» επίσκεψη για την Αρχεντίνος Τζούνιορς η σημερινή στο Περού.

Επιλογή μου το «διπλό», εκτιμώντας πως αν η Αρχεντίνος Τζούνιορς είναι προσεκτική και φυσικά πιο εύστοχη σε σχέση με το πρώτο ματς, θα βρει τον τρόπο, εύκολα ή δύσκολα, να πάρει τη νίκη και φυσικά την πρόκριση, επιβεβαιώνοντας ταυτόχρονα τον τίτλο του φαβορί στο συγκεκριμένο ζευγάρι.