Στην Rostov Arena διεξάγεται το μεγάλο ματς ανάμεσα στην 3η της βαθμολογίας Ροστόφ και την 4η Λοκομοτίβ Μόσχας οι οποίες είναι ισόβαθμες στην βαθμολογία με τους γηπεδούχους τυπικά να βρίσκονται πιο ψηλά με δυο γκολ παραπάνω στην διαφορά τερμάτων.

Έχοντας τερματίσει πέρσι στην 9η θέση φέτος η πρόοδος της Ροστόφ είναι χαρακτηριστική αρκεί να δει κανείς την φετινή της πορεία. Είναι ήδη στην 3η θέση με συγκομιδή 38 βαθμών σε 21 ματς και δεν το κρύβουν πως έχουν βλέψεις ακόμη και για έξοδο στο Champions League της ερχόμενης περιόδου. Η ομάδα του Βαλερί Κάρπιν είδε την ομάδα του να κερδίζει με 3-2 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την περασμένη αγωνιστική σε ένα ματς στο οποίο βέβαια οι Μοσχοβίτες έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 20λεπτο και με εννέα από τις αρχές της επανάληψης λόγω ισάριθμων αποβολών. Σε επίσημα ματς ήδη μετράνε ένα «καρέ» αγώνων δίχως ήττα με απολογισμό: 2-2-0 ενώ είναι επίσης αξιοσημείωτο πως φέτος εντός έδρας έχουν κερδίσει στα 7/10 τους παιχνίδια εκ των οποίων τα 6/8 πιο πρόσφατα.

Η Λοκομοτιβ Μόσχας βρίσκεται και αυτή σε τροχιά …Ευρώπης βάση της βαθμολογικής της θέσης αλλά έχει φέρει ανάμεικτα αποτελέσματα τελευταία και ως εκ τούτου έχει και μεγαλύτερη πίεση για το εάν και εφόσον θα καταφέρει τελικά να πετύχει την ευρωπαϊκή της έξοδο. Πάντως στα δυο τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα κέρδισε με 1-0 την Άκματ Γκρόζνι και απέσπασαν «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Ζενίτ. Με 1/4 νίκες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια τους και ένα ρεκόρ εκτός έδρας ( 6-3-2) που ξεγελά , με την έννοια πως με εξαίρεση την 6η του πίνακα Ντιναμό Μόσχας όλα τα υπόλοιπα 2ιπλά έχουν επιτευχθεί απέναντι σε ομάδες που βρίσκονται στο 2ο μισό της βαθμολογίας, η αλήθεια είναι πως θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ σήμερα για να πάρει αποτέλεσμα.

Προϊστορία: Η Λοκομοτίβ Μόσχας είναι αήττητη στα 9/10 πιο πρόσφατα παιχνίδια της απέναντι στην Ροστόφ σε όλες τις διοργανώσεις.

Η επιλογή μου εδώ θα είναι ο Άσος σε απόδοση 2,10 με το ανάλογο ρίσκο ποντάροντας στο καλύτερο momentum των γηπεδούχων.