Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ο΄Χίγκινς να ψάχνει την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα, για να απομακρυνθεί από τα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που με νίκη η Αντοφαγκάστα, θα πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην πρώτη τριάδα.

Τρεις συνεχόμενες ήττες και προβληματισμός στην Ο΄Χίγκινς, η οποία βρίσκεται οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων από τις ισόβαθμες Κοκίμπο και Σαντιάγκο Γουόντερερς. Πιο συγκεκριμένα, εντός 1-3 από την Ουνιόν Εσπανιόλα, 2-3 στην συνέχεια φιλοξενώντας την Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε, ενώ 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ικίκε. Σε παθητικό ρόλο η Ο΄Χίγκινς στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ικίκε, στο οποίο δημιούργησε μόλις μία ευκαιρία και στο οποίο είδε την αντίπαλο της όχι μόνο να έχει τρία δοκάρια, αλλά και το γκολ που έκρινε τη μεταξύ τους μονομαχία, από πέναλτι στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Πιο απειλητική πάντως η Ο΄Χίγκινς στην επανάληψη, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες για το 1-1, παρά το γεγονός μάλιστα, πως έπαιζε από πεντηκοστό πέμπτο λεπτό, με παίκτη λιγότερο. Μία νίκη (Σαντιάγκο Γουόντερερς 2-1) και τρεις ήττες (Ουνιόν Λα Καλέρα 1-2, Ουνιόν Εσπανιόλα 1-3, Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε 2-3) για την Ο΄Χίγκινς, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ελ Τενιέντε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Γκονζάλες.

Στην αντίπερα όχθη, τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες για την Αντοφαγκάστα, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με εντός 1-1 με την Κονσεπσιόν, 2-2 στην έδρα της Παλεστίνο, ενώ 0-0 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Κουρικό. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Κουρικό, με την αστοχία πάντως αλλά και την έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια να εμποδίζουν τις δύο ομάδες να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα. Δύο νίκες (Λα Σερένα 1-0, Ικίκε 4-0) και μία ισοπαλία (Παλεστίνο 2-2) για την Αντοφαγκάστα, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ο΄Χίγκινς, ισάριθμες για την Αντοφαγκάστα και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ελ Τενιέντε».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο απρόβλεπτων ομάδων. Δεδομένο πως η Ο΄Χίγκινς θα ποντάρει στον παράγοντα έδρα ώστε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί, παραμένοντας όμως ευάλωτη αμυντικά, ενώ ομάδα με συγκεκριμένο ταβάνι η Αντοφαγκάστα, παρά το γεγονός πως βρίσκεται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.