Ουραγός και από εννέα συνεχόμενες ήττες η ομάδα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς και με στόχο φυσικά να βάλουν τέλος σε αυτό το μεγάλο αρνητικό σερί, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να διατηρήσουν την 2η θέση.

Εννέα συνεχόμενες ήττες όπως προαναφέρθηκε για την ομάδα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, η οποία εδραιώθηκε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά και το 0-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Μπρισμπέιν Ρόαρ. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Μπρισμπέιν Ρόαρ, με τους γηπεδούχους πάντως πιο τυχερούς, καθώς κατάφεραν να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την ομάδα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς αδικαιολόγητα παθητική, τουλάχιστον σε σχέση με την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να κυριαρχήσει και να πλησιάζει σε αρκετές περιπτώσεις σε ένα δεύτερο γκολ. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και έξι ήττες για την ομάδα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο τους, ενώ με πρόβλημα, ο 23χρονος μέσος Ντε Σίλβα.

Στην αντίπερα όχθη, 1-1 φιλοξενώντας τους Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς, με θετικό πάντως για τη Μέλμπουρν Σίτι, πως διατηρήθηκε, έστω και οριακά, στην 2η θέση. Στο +1 πλέον από την Ουέλινγκτον Φίνιξ, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο, από την ομάδα της Νέας Ζηλανδίας. Το 0-1 στο ματς με τους Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς στο είκοσι δύο, με την «απάντηση» όμως από τη Μέλμπουρν Σίτι στο τριακοστό λεπτό, με πέναλτι του ΜακΛάρεν, σε ένα πρώτο ημίχρονο γενικότερα, όπου πέρα των δύο αυτών τερμάτων δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες. Καμία μάλιστα καλή στιγμή για τη Μέλμπουρν Σίτι στην επανάληψη, την στιγμή που η αντίπαλος της, είχε μια κραυγαλέα ευκαιρία για το 1-2. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μέλμπουρν Σίτι, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα ο Σκωτσέζος στόπερ Χέντρι.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την ομάδα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, δύο για τη Μέλμπουρν Σίτι και τέσσερις ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στους φιλοξενούμενους, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, ειδικά μετά την πολύ μέτρια εικόνα τους στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής, στο 1-1 φιλοξενώντας τους Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς, ειδικότερα όταν οι γηπεδούχοι δεν έχουν πλέον πίεση.

Πρόταση: G/G & Over 2,5