Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την ομάδα του Μπρισμπέιν να προσπαθεί να εδραιωθεί στην πρώτη εξάδα, ελπίζοντας ταυτόχρονα μήπως καταφέρει να «κλέψει» την 2η θέση, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είναι στο -6 από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Απαραίτητη σημείωση, πως οι δύο πρώτες ομάδες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πηγαίνουν απευθείας στα ημιτελικά των πλέι οφ, ενώ οι ομάδες από την 3η ως και την 6η θέση ξεκινούν στους προημιτελικούς.

Δύο συνεχόμενες εντός έδρας νίκες για τη Μπρισμπέιν Ρόαρ, η οποία φαίνεται να σταθεροποιείται στην πρώτη εξάδα, μετά το 3-1 σε βάρος των Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς και το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής, στη μονομαχία της με την ουραγό ομάδα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την ομάδα των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, με τη Μπρισμπέιν Ρόαρ πάντως πιο αποτελεσματική, καθώς κατάφερε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με πλασέ του ΜακΝτόναλντ, σε άδειο σχεδόν τέρμα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τη Μπρισμπέιν Ρόαρ να κυριαρχεί και να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπρισμπέιν Ρόαρ, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες νίκες και αήττητο γενικότερα έξι αγωνιστικών, μετά και το εκτός 3-0 της περασμένης εβδομάδας σε βάρος της Αδελαΐδας Γιουνάιτεντ, με τους Νιούκαστλ Τζετς στο -6 πλέον από την πρώτη εξάδα, προσπαθώντας να μειώσουν, έστω και την ύστατη ώρα, την απόσταση που τους χωρίζει από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. To 1-0 για τους Τζετς στο ματς στην έδρα της ομάδας της Αδελαΐδας στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κοντινό πλασέ του Ο΄Ντόνοβαν, ενώ το 2-0 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στο πενήντα, από τον Μίλαρ. Το 3-0 ακολούθως τρία λεπτά αργότερα, με εντυπωσιακή κεφαλιά του Ουγκάρκοβιτς, με τους Τζετς μάλιστα στην συνέχεια να μην βγάζουν το πόδι από το γκάζι, παρά το γεγονός πως η αντίπαλο τους πέταξε λευκή πετσέτα, ψάχνοντας για περισσότερα τέρμα. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για τους Νιούκαστλ Τζετς, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο τους, ενώ με πρόβλημα ο στόπερ Τζάκσον και ο μέσος Κανταρόφσκι.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την ομάδα του Μπρισμπέιν, οκτώ για αυτή των Νιούκαστλ Τζετς και δύο ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, μιλώντας για μονομαχία ομάδων που στοχεύουν στα πλέι οφ, με την ομάδα του Μπρισμπέιν μάλιστα αλλά και τους Τζετς σε καλό momentum, καθώς έρχονται αμφότερες, από δύο νίκες. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, παρά το γεγονός πως το ματς θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.