Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Ντιναμό Μινσκ σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Ρουκ Μπρεστ, λίγες ώρες μετά τη μονομαχία της πρωταθλήτριας Ντιναμό Μπρεστ με την Σμολέβιτσι. Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Λευκορωσίας, θυμίζοντας πως στα χθεσινά ματς η Ενερτζέτικ επικράτησε 3-1 εντός της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και η Τορπέντο Ζόντινο 1-0 στην έδρα της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ.

Αποτυχία σίγουρα για τη Ντιναμό Μινσκ, τόσο η 4η θέση στο περσινό πρωτάθλημα, ειδικά από την στιγμή που βρέθηκε στο -15 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, όσο και ο αποκλεισμός της στα ημιτελικά του κυπέλλου Λευκορωσίας, από τη μετέπειτα φιναλίστ Βίτεμπσκ (0-1, 0-0). Στόχος φυσικά το κάτι παραπάνω, που είναι η επιστροφή στο θρόνο μετά από αρκετά χρόνια, καθώς τελευταίο φορά που πανηγύρισε το πρωτάθλημα ήταν το 2004, ενώ αρκετά και δικαιολογημένα τα παράπονα της, για τον τρόπο που γνώρισε τον αποκλεισμό από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, στα προημιτελικά του φετινού κυπέλλου. Πιο συγκεκριμένα, ήττα με 1-2 στο πρώτο ματς στο Μινσκ και 2-3 στον επαναληπτικό στην έδρα της ΜΠΑΤΕ, η οποία μάλιστα πραγματοποίησε και στις δύο μονομαχίες τους την ανατροπή, με τη Ντιναμό Μινσκ όμως να φωνάζει για γκολ που κακώς της ακυρώθηκε στην ρεβάνς, λίγο πριν το φινάλε, με το σκορ στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο 2-2. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, στην 3η θέση του περσινού πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας η Ρουκ Μπρεστ, στο -12 από τη Μπελσίνα και στο -8 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Σμολέβιτσι, υπερτερώντας μάλιστα της ισόβαθμης Λοκομοτίβ Γκόμελ, καθώς την κέρδισε και στα δύο μεταξύ τους ματς (3-1, 2-0). Η 3η θέση την οδήγησε στην συνέχεια στα πλέι οφ, εκεί όπου πανηγύρισε στην συνέχεια την άνοδο με πολύ δραματικό τρόπο σε βάρος της Ντνιεπρ. Πιο συγκεκριμένα, 2-1 στο πρώτο ματς στο γήπεδο της, πραγματοποιώντας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων την ανατροπή, ενώ ήττα με 1-2 στον επαναληπτικό στην έδρα της Ντνιεπρ, μειώνοντας λίγο πριν το φινάλε, πανηγυρίζοντας στην συνέχεια, μετά και το τέλος της παράτασης, την άνοδο στην διαδικασία των πέναλτι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Ντιναμό Μινσκ.

Δεδομένο πως η Ντιναμό Μινσκ θα θέλει να ξεκινήσει με το δεξί, ενώ επιπλέον εκτίμηση, πως πολύ πιθανό να ξεσπάσει, αν βέβαια της δοθεί η ευκαιρία, για τον άδικο αποκλεισμό της στα προημιτελικά του κυπέλλου από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.