Σε ρόλο φαβορί η Τορπέντο Ζοντίνο, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Μπελσίνα, ψάχνοντας το δεύτερο της συνεχόμενο τρίποντο, μετά το 1-0 της πρεμιέρας στην έδρα της κυπελλούχου Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ.

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Τορπέντο Ζοντίνο, η οποία πραγματοποίησε μία από τις εκπλήξεις της πρεμιέρας, μετά το 1-0 που προαναφέρθηκε στην έδρα της κυπελλούχου Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, παίρνοντας ταυτόχρονα από την αντίπαλο της, μια άτυπη ρεβάνς για τον πρόσφατο αποκλεισμό της στα προημιτελικά του φετινού κυπέλλου (0-1, 0-2). Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς της πρεμιέρας, με τους δύο γκολκίπερ να είναι πρωταγωνιστές, καθώς σταματούσε πάνω τους κάθε προσπάθεια τόσο της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ όσο φυσικά και της Τορπέντο Ζοντίνο. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ να παίρνει τα ηνία του ματς και να περιορίζει στο μισό γήπεδο την αντίπαλο της, αλλά την Τορπέντο Ζοντίνο, να την «τιμωρεί», κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με ένα αριστοτεχνικό, εντός περιοχής σουτ του Βραζιλιάνου μέσου Γκαμπριέλ Ράμος. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, στην 1η θέση του περσινού πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας η Μπελσίνα, αλλά προσγείωση στην πραγματικότητα με το καλημέρα στο φετινό πρωτάθλημα για τους νεοφώτιστους, καθώς έπεσαν «θύμα» ανατροπής στην πρεμιέρα στο 1-3 φιλοξενώντας τη Μινσκ. Μπροστά στο σκορ η Μπελσίνα στο ματς με τη Μινσκ στο έβδομο μόλις λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Κόβελ από το ύψος περίπου του πέναλτι, ενώ δοκάρι στην συνέχεια λίγο μετά το 1-0, χάνοντας την ευκαιρία να πάρει μεγαλύτερο και σαφώς πιο σημαντικό προβάδισμα. Εντελώς διαφορετική όμως η εικόνα της Μπελσίνα στην επανάληψη, καθώς τα πολλά λάθη στο κέντρο της άμυνας, έφεραν το 1-1 με πέναλτι στο πενήντα και το 1-2, πέντε λεπτά αργότερα. Αδυνατώντας μάλιστα η Μπελσίνα να ξεπεράσει το σοκ της γρήγορης αυτής ανατροπής, επέτρεψε στην αντίπαλο της όχι μόνο να φτάσει στο 1-3 στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό, αλλά να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Μπελσίνα και τρεις ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Τορπέντο Ζοντίνο. Χαρακτηριστικό, πως τελευταία φορά που η Τορπέντο Ζοντίνο κέρδισε στο γήπεδο της τη Μπελσίνα, ήταν το 2004 (3-0).

Φαβορί βάσει του σετ των τιμών αλλά και των αποτελεσμάτων της πρεμιέρας η Τορπέντο Ζοντίνο. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς είχε σύμμαχο την τύχη στο ματς της πρεμιέρας στην έδρα της κυπελλούχου Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, ενώ δεν έχει και καλή προϊστορία φιλοξενώντας τη Μπελσίνα.