Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη νεοφώτιστη Ρουχ Μπρεστ αλλά και την Ενερτζέτικ να ψάχνουν για το δύο στα δύο στο φετινό πρωτάθλημα, μετά τις εκπλήξεις που πραγματοποίησαν στην πρεμιέρα σε βάρος της Ντιναμό Μινσκ και της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, αντίστοιχα.

Μία από τις εκπλήξεις της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Λευκορωσίας από την Ρουχ Μπρεστ, η οποία επικράτησε 1-0 στο Μινσκ στην έδρα της Ντιναμό. Καλύτερη και πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο η Ρουχ Μπρεστ στο συγκεκριμένο ματς, ανοίγοντας το σκορ εικοστό έκτο λεπτό, με κεφαλιά του Κοβτούν, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες, για περισσότερα τέρματα. Παθητική η εικόνα της πάντως στην επανάληψη, διατηρώντας όμως το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς ο γκολκίπερ Νεσάεβ σταμάτησε κάθε προσπάθεια της αντιπάλου της. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, έκπληξη και από την Ενερτζέτικ, η οποία μάλιστα πραγματοποίησε κατά διαστήματα εξαιρετική εμφάνιση, στο 3-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο η Ενερτζέτικ στο ματς με τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, έχοντας μεγάλο «πρωταγωνιστή» τον Γιασιμπόεβ, ο οποίος όχι μόνο πέτυχε δύο γκολ αλλά έκανε ότι ήθελε την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων, έχοντας ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το 1-0 στο εικοστό έκτο λεπτό, σε μια φάση όπου ο Γιασιμπόεβ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ακόμα και τον γκολκίπερ της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ το 2-0 στο τριάντα τέσσερα, με πλασέ από το ύψος περίπου του πέναλτι. Δοκάρι ακολούθως στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, η οποία μείωσε τελικά το σκορ στο εξήντα έξι, μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Λέσκο, με την Ενερτζέτικ όμως όχι μόνο να μην κινδυνεύει στο υπόλοιπο του ματς, αλλά να φτάνει στο 3-1 λίγο πριν το φινάλε, με εντός περιοχής σουτ του Μπάκιτς (88΄). Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ρουχ Μπρεστ.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, καθώς οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις στην πρεμιέρα, αδυνατώντας να δώσεις σε κάποια, έστω και ελαφρύ προβάδισμα.