Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Σλουτσκ να αξιώνει την έκπληξη αλλά ταυτόχρονα και το δύο στα δύο, την στιγμή που η πρωταθλήτρια Ντιναμό Μπρεστ θα προσπαθήσει να σπάσει το ρόδι, μετά την αποτυχία της πρεμιέρας και το 1-1 φιλοξενώντας την Σμολέβιτσι.

Δύο εντός έδρας ματς για την Σλουτσκ στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με το σημερινό πάντως, απέναντι στην πρωταθλήτρια Λευκορωσίας, Ντιναμό Μπρεστ, να έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, σε σχέση με αυτό της πρεμιέρας όπου επικράτησε 3-1 της Σλάβια Μοζίρ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο η Σλάβια Μοζίρ βρέθηκε με πέναλτι μπροστά στο σκορ στο τριάντα και στο οποίο η Σλουτσκ «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο με τον Τακούλοβ, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Εντελώς διαφορετική πάντως η εικόνα στην επανάληψη, βλέποντας την πιο απειλητική Σλουτσκ να φτάνει δίκαια στο τρίποντο, αφού όμως χρειάστηκε πρώτα να εκτελέσει τρία πέναλτι, με απαραίτητη σημείωση, πως η αντίπαλος της φωνάζει δικαίως για το πρώτο και το δεύτερο που ήταν ανύπαρκτα. Πιο συγκεκριμένα, χαμένο το πρώτο από τον Τακούλοβ στο πενήντα εννέα, αλλά και το δεύτερο από τον Σέρντιουκ στο εβδομήντα τέσσερα, με τον ίδιο όμως να κερδίζει τη μπάλα στην επαναφορά, μετά την προσωρινή απόκρουση του αντίπαλου γκολκίπερ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ ήταν αυτός που ευστόχησε στο ογδόντα στο τρίτο. Αγώνας δρόμου, για τον 21χρονο επιθετικό από τη Μπουρκίνα Φάσο, Αμπντούλ Γκαφάρ.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για τη Ντιναμό Μπρεστ, το 1-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Σμολέβιτσι, το οποίο αναγκάζει την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας να ψάξει στο σημερινό ματς για το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Κυρίαρχος η Ντιναμό Μπρεστ στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες και στο οποίο όμως είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να κατεβάζει, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Ανάλογη η εικόνα και στην επανάληψη, με τη Ντιναμό Μπρεστ πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα πέντε, ενώ πολλές και σημαντικές οι ευκαιρίες της, τόσο πριν όσο και μετά το τυχερό τέρμα του Κίκι ή το 1-1 αν προτιμάτε, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σλουτσκ, ισάριθμες για τη Ντιναμό Μπρεστ και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χαράντσκι», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας, Ντιναμό Μπρεστ, σε σχέση τουλάχιστον με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά κόντρα σε ένα αντίπαλο που μετά το τρίποντο που πανηγύρισε την προηγούμενη εβδομάδα στην πρεμιέρα, δεν θα έχει πίεση.

Πρόταση: G/G & Over 2,5