Το ματς ανάμεσα στη Νέμαν Γκρόντνο και την Βιτέμπσκ, αυτό που ολοκληρώνει όχι μόνο το σημερινό, αλλά και ολόκληρο το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Λευκορωσίας.

Πικρή γεύση για τη Νέμαν Γκρόντνο στο 0-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Ίσλοχ, καθώς, βάσει εικόνας, πολύ πιθανό να είχε φύγει με κάτι καλύτερο από το Μινσκ, αν δεν αναγκαζόταν να συνεχίσει με παίκτη λιγότερο από το τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για το 1-0, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Η αποβολή πάντως του τιμωρημένου για σήμερα, 26χρονου Σέρβου αμυντικού Μάρουσιτς, έδωσε την ευκαιρία στην Ίσλοχ να πάρει τα ηνία του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, να έχει και αυτή με την σειρά της ευκαιρίες και δύο δοκάρια και να βρει τελικά το γκολ, λίγο πριν το φινάλε (88΄).

Στην αντίπερα όχθη, με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Βιτέμπσκ, η οποία επικράτησε στο γήπεδο της, με το αγχωτικό, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 1-0 της Γκοροντέγια. Ανώτερη η Βιτέμπσκ στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, έχοντας πέρα από το 1-0, το οποίο ήρθε από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, αλλαγή δεδομένων στην επανάληψη, καθώς η Γκοροντέγια κυριάρχησε, από την στιγμή που είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), χωρίς όμως να καταφέρει να το εκμεταλλευτεί. Τιμωρημένος για σήμερα, ο Ουκρανός μέσος Κάλεντσουκ, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με την Γκοροντέγια.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Νέμαν Γκρόντνο, τρεις για την Βιτέμπσκ και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, καθώς μιλάμε για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων ομάδων. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.