Το ματς που ανοίγει χρονικά όχι μόνο το σημερινό, αλλά και ολόκληρο το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής, με τη Μπελσίνα αλλά και την Γκοροντέγια να ψάχνουν σήμερα τους πρώτους τους βαθμούς, καθώς έχουν ξεκινήσει αμφότερες το πρωτάθλημα με δύο ήττες.

Χωρίς βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές η νεοφώτιστη Μπελσίνα, μετά το 1-3 της πρεμιέρας φιλοξενώντας τη Μινσκ, όπου έπεσε μάλιστα «θύμα» ανατροπής και το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Τορπέντο Ζοντίνο. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, στο ματς στην έδρα της Τορπέντο Ζοντίνο, η οποία άνοιξε τελικά το σκορ στο πέμπτο λεπτό της επανάληψης, μετά από μια φάση διαρκείας στην εστία της Μπελσίνα. Πιο απειλητική ακολούθως η Μπελσίνα, στο τελευταίο ημίωρο του ματς, χωρίς πάντως να καταφέρει να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, χωρίς βαθμό και η Γκοροντέγια, μετά το 0-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Βιτέμπσκ και το 0-2 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την κυπελλούχο, Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ. Κατώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ η Γκοροντέγια, στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει σημαντικές ευκαιρίες, τόσο πριν όσο και μετά το 0-1 από την κυπελλούχο Λευκορωσίας, στο πεντηκοστό έκτο λεπτό. Μεγαλύτερη ευκαιρία μάλιστα για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, ένα χαμένο πέναλτι στο τριάντα τρία, ενώ πολύ ευάλωτη η Γκοροντέγια στο τελευταίο τέταρτο του ματς, όταν αναγκάστηκε φυσικά να δώσει χώρους, στην προσπάθεια της να ψάξει για την ισοφάριση, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να βρει δίχτυα για δεύτερη φορά, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Γκοροντέγια το 2016, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μπελσίνα.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων και με τον ίδιο στόχο, ομάδων. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.