Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Ντιναμό Μπρεστ να φιλοξενεί την Σλάβια Μοζίρ, έχοντας στόχο να σπάσει το ρόδι στο γήπεδο της στο φετινό πρωτάθλημα.

Τέσσερις βαθμοί για τη Ντιναμό Μπρεστ στις δύο πρώτες αγωνιστικές, μετά το 1-1 της πρωταθλήτριας Λευκορωσίας στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Σμολέβιτσι και το 1-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σλουτσκ. Μπροστά στο σκορ η Ντιναμό Μπρεστ στο ματς με την Σλουτσκ στο δέκατο ένατο λεπτό, με κεφαλιά του Ουκρανού επιθετικού Μιλέφσκι, ενώ ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια, χωρίς βέβαια να αλλάξει το σκορ, περισσότερες πάντως για τους γηπεδούχους. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως η Ντιναμό Μπρεστ φιλοξενεί μεσοβδόμαδα την κυπελλούχο Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, στην πρώτη μονομαχία τους για τα ημιτελικά του φετινού κυπέλλου.

Στην αντίπερα όχθη, σπουδαίο 2-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, βλέποντας την Σλάβια Μοζίρ όχι μόνο να πραγματοποιεί την ανατροπή, αλλά να αφήνει πίσω ταυτόχρονα το 1-3 της πρεμιέρας στην έδρα της Σλουτσκ. Μπροστά στο σκορ η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο μεταξύ τους ματς στο δέκατο λεπτό, με το 1-1 όμως από την Σλάβια Μοζίρ στο τριάντα δύο, με πλασέ του Μέλνικοβ σε άδειο σχεδόν τέρμα, μετά από ασταθή επέμβαση του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Το 2-1 ακολούθως, με ένα αρκετά τυχερό γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Μέλνικοβ, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (48΄), ενώ πιο απειλητική στην συνέχεια μέχρι το φινάλε η Σλάβια Μοζίρ, σημειώνοντας πως κινδύνεψε μόνο μια φορά και πιο συγκεκριμένα από ένα σουτ στα μέσα της επανάληψης. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως φιλοξενεί μεσοβδόμαδα τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, στην πρώτη μονομαχία τους για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας, δύο για την Σλάβια Μοζίρ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Ντιναμό Μπρεστ.

Φαβορί η Ντιναμό Μπρεστ, σημειώνοντας πάντως πως δεν θα επιλέξω τον «άσο», αλλά ειδικό στοίχημα τερμάτων, καθώς η πρωταθλήτρια Λευκορωσίας προβληματίζει στα μετόπισθεν και η Σλάβια Μοζίρ παίζει ανοιχτά, κάτι το οποίο έδειξε τόσο στην ήττα της τη πρεμιέρα στην έδρα της Σλουτσκ, όσο και την περασμένη εβδομάδα με τη ΜΠΑΤΕ.