Το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ σε ρόλο φαβορί, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, φιλοξενώντας την ισόβαθμη της Σλουτσκ, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει μόνη στην κορυφή.

Τέσσερις συνεχόμενες νίκες για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ σε όλες τις διοργανώσεις, μετά και το αγχωτικό 5-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της εκ των ουραγών Σμολέβιτσι, βλέποντας πλέον όχι μόνο σε απόσταση βολής από την κορυφή, αλλά και στον τελικό του κυπέλλου. Είχαν προηγηθεί άλλωστε για το πρωτάθλημα, το εκτός 2-0 σε βάρος της Γκοροντέγια και το εντός 3-1 με τη Νέμαν Γκρόντνο, ενώ 2-0 ενδιάμεσα αυτών φιλοξενώντας την Σλάβια Μοζίρ, στον ημιτελικό του κυπέλλου. Πίσω στο σκορ η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ στο ματς στην έδρα της Σμολέβιτσι στο πρώτο μόλις λεπτό, αλλά άμεση η «απάντηση» της, ανατρέποντας γρήγορα την κατάσταση με το περίτεχνο πλασέ του Σκάβις (13΄), από το ύψος περίπου του πέναλτι και την κοντινή κεφαλιά ψαράκι του Στάσεβιτς (15΄). Το 3-1 ακολούθως με κεφαλιά του Μπάγκα στο τριάντα έξι, αλλά αδικαιολόγητη η χαλάρωση της στην συνέχεια, πιστεύοντας ίσως πως είχε «τελειώσει» το ματς, δίνοντας την ευκαιρία στην Σμολέβιτσι να φτάσει στο 3-3 στο εξήντα τέσσερα. Παρόλα αυτά, πιο αποτελεσματική και πιο σοβαρή η ΜΠΑΤΕ στο φινάλε, φτάνοντας στο 5-3 με δύο τέρματα του 29χρονου Σέρβου επιθετικού Μίλιτς (80΄, 90΄). Αγώνας δρόμου για τον επιθετικό Σαρόκα.

Στην άλλη πλευρά, 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ενερτζέτικ, το οποίο γκρέμισε την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, Σλουτσκ, από την κορυφή. Ιδιαίτερα αποτελεσματική αλλά όχι καλύτερη η αντίπαλος της στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, με την Ενερτζέτικ να φτάνει απρόσμενα στο 0-2 στο είκοσι οκτώ, ενώ το 1-2 από την Σλουτσκ στην συνέχεια, από κοντινό βολέ του Μπάλα (φωτό) στο τεσσαρακοστό λεπτό. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν ακολούθως στην επανάληψη, περισσότερες πάντως για την Σλουτσκ, η οποία είχε και δοκάρι, χωρίς όμως να αλλάξει το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου. Αγώνας δρόμου, για τον Ρώσο μέσο Μπουράεφ.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σλουτσκ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Φαβορί και με εντυπωσιακή προϊστορία την τελευταία δεκαετία η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ φιλοξενώντας την Σλουτσκ, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, ειδικά από την στιγμή που η Σλουτσκ είναι ομάδα που και σκοράρει αλλά παίζει ταυτόχρονα και με άγνοια κινδύνου.