Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο μίνι ντέρμπι της πρωτεύουσας της Λευκορωσίας, με τη Ντιναμό Μινσκ να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που με νίκη η Ίσλοχ θα βρεθεί στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

Δύο συνεχόμενες ήττες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-2), πρώτα φιλοξενώντας την Σλουτσκ και ακολούθως την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της πρωταθλήτριας Ντιναμό Μπρεστ, με την απρόβλεπτη Ντιναμό Μινσκ να συνεχίζει να απογοητεύει, καθώς βρίσκεται πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 13η θέση. Σε παθητικό ρόλο η Ντιναμό Μινσκ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Ντιναμό Μπρεστ, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό, από αυτογκόλ του Κροάτη στόπερ Μπρούσιτς και στο οποίο όμως ισοφάρισε με το Ντανίλο στο είκοσι τέσσερα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική της επιθετική προσπάθεια. Το δεύτερο τέρμα στην συνέχεια της Ντιναμό Μπρεστ στο πενήντα, «δώρο» του γκολκίπερ Ρούντενοκ, ενώ κυρίαρχος ακολούθως η Ντιναμό Μινσκ στο τελευταίο ημίωρο, χωρίς πάντως να καταφέρει να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, την υπεροχή και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη και ουραγό Μπελσίνα, βλέποντας την Ίσλοχ να διατηρείται στα ψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα, πραγματοποιώντας πορεία, πολύ καλύτερη των αρχικών προσδοκιών. Κυρίαρχος η Ίσλοχ στο ματς με τη Μπελσίνα, φτάνοντας στο τρίποντο πιο εύκολα από ότι δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, με το 1-0 από αυτογκόλ του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων στο τριάντα τέσσερα, το 2-0 στο πενήντα τρία, ενώ η μείωση του σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Ντιναμό Μινσκ, όλες μάλιστα με 1-0 και μία λευκή ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες της την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την συμπολίτισσα Ίσλοχ.

Μίνι ντέρμπι της πρωτεύουσας, στο οποίο θα προτιμήσω να αποφύγω την επιλογή σημείου, από την στιγμή που θα μονομαχήσουν οι απρόβλεπτες Ντιναμό Μινσκ και Ίσλοχ.