Η πρώτη από τις δύο συνεχόμενες μονομαχίες ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την σημερινή για το πρωτάθλημα, σημειώνοντας πως την Κυριακή που μας έρχεται η πρωταθλήτρια Ντιναμό Μπρεστ και η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ θα βρεθούν αντιμέτωπες στον τελικό του κυπέλλου.

Ήττα με 1-2 το Σάββατο για τη Ντιναμό Μπρεστ, στην εκτός έδρας μονομαχία της με την Ενερτζέτικ, με το αποτέλεσμα αυτό να είναι πισωγύρισμα για την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας καθώς βρέθηκε στο -6 από την κορυφή, την στιγμή που έδειχνε να καλύπτει την απόσταση από την πρωτοπόρο, «μεγάλη» σημερινή της αντίπαλο. Κάκιστη εμφάνιση από τη Ντιναμό Μπρεστ στο ματς με την Ενερτζέτικ, στο οποίο μείωσε, κόντρα στην ροή του αγώνα, με εκτός περιοχής σουτ του Κίσλιακ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και στο οποίο το τελικό 1-2, βάσει των ευκαιριών της αντιπάλου της, την κολακεύει. Δύο νίκες (Ίσλοχ 3-1, Ντιναμό Μινσκ 2-1), μία ισοπαλία (Σμολέβιτσι 1-1) και δύο ήττες (Σλάβια Μοζίρ 1-2, Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ 0-2) για τη Ντιναμό Μπρεστ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για σήμερα, για τον Αλβανό επιθετικό Μπάκαϊ.

Στην αντίπερα όχθη, τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, μετά και το 3-0 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Σλουτσκ, τα οποία έφεραν τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ μόνη στην κορυφή και στο +1 τόσο από την Τορπέντο Ζοντίνο όσο και την Ενερτζέτικ. Αποφασισμένη να «τελειώσει» γρήγορα το ματς με την Σλουτσκ η ΜΠΑΤΕ και να μην δώσει δικαιώματα στην αντίπαλο της, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, με το κοντινό πλασέ του Μίλιτς σε άδειο σχεδόν τέρμα στο τέταρτο λεπτό και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στάσεβιτς στο είκοσι πέντε. Το κερασάκι στην τούρτα ή το 3-0 αν προτιμάτε, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Νεκχάιτσικ στο εβδομήντα, ενώ ευκαιρίες στην συνέχεια από τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, για περισσότερα τέρματα. Τρεις νίκες (Μινσκ 3-0, Γκοροντέγια 2-0, Σμολέβιτσι 5-3) και δύο ήττες (Ενερτζέτικ 1-3, Σλάβια Μοζίρ 1-2) για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον 28χρονο επιθετικό Σαρόκα.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Ντιναμό Μπρεστ, επτά για τη ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ και τέσσερις ισοπαλίες, στις 13 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Άγνωστη για πολλούς, η αντίδραση των δύο ομάδων στην σημερινή τους μονομαχία, καθώς ακολουθεί την Κυριακή ο τελικός του κυπέλλου. Παρόλα αυτά, εκτίμηση μου πως πολύ πιθανό να έχουμε ανοιχτό ματς, καθώς η Ντιναμό Μπρεστ δεν έχει την άνεση να χάσει και άλλο έδαφος βαθμολογικά, ενώ η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ με τρίποντο όχι μόνο θα εδραιωθεί στην κορυφή, αλλά θα δείξει στους υπόλοιπους πως δεν αστειεύεται και πως θέλει να ανακτήσει τα σκήπτρα. Μην ξεχνάμε άλλωστε, πως η ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ ήταν πρωταθλήτρια Λευκορωσίας για 13 συνεχόμενα χρόνια μέχρι και το 2018 και η Ντιναμό Μπρεστ αυτή που πέρσι την έριξε από το θρόνο της.

Πρόταση: G/G & Over 2,5