Σε ρόλο φαβορί η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη και ουραγό Μπελσίνα, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει εκ νέου στο -4 από την πρωτοπόρο ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.

Εύκολο 2-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Σλάβια Μοζίρ, το οποίο διατήρησε «ζωντανή» την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ στο κυνήγι της πρωτοπόρου ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, με δεδομένο βέβαια, πως το πρωτάθλημα είναι πλέον ο μοναδικός της στόχος, μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό της στα ημιτελικά του κυπέλλου από τη Ντιναμό Μπρεστ. Κυρίαρχος η Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ στο ματς με την Σλάβια Μοζίρ, στο οποίο πέρα των δύο τερμάτων της, είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, με το 1-0 με σέντρα – σουτ του Λισάκοβιτς στο τριάντα και το 2-0 με κοντινό πλασέ του Μπαλάνοβιτς, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες (Ίσλοχ 4-0, Σλάβια Μοζίρ 2-0), μία ισοπαλία (Νέμαν Γκρόντνο 0-0) και δύο ήττες (Τορπέντο Ζοντίνο 0-1, Σλουτσκ 1-2) για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον Γεωργιανό επιθετικό Σινταγκορίντζε.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 φιλοξενώντας την Βιτέμπσκ, με τη Μπελσίνα όχι μόνο να αδυνατεί να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά να εδραιώνεται ταυτόχρονα στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Σε ρηχά νερά η Μπελσίνα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Βιτέμπσκ, στο οποίο πάντως κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν, παρά τις ευκαιρίες που επέτρεψε στην αντίπαλο της. Εντελώς διαφορετική πάντως η εικόνα της στην επανάληψη, όπου όχι μόνο άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Γκλέμπκο στο εξήντα τρία, αλλά πλησίασε στην συνέχεια και στο 2-0. Παρόλα αυτά, η αδυναμία της να «καθαρίσει» το ματς, σε συνάρτηση με ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Τούρανοκ, έδωσαν την δυνατότητα στην ανύπαρκτη στο δεύτερο ημίχρονο Βιτέμπσκ να φτάσει στο 1-1, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα (78΄). Μία ισοπαλία (Νέμαν Γκρόντνο 1-1) και τρεις ήττες (Τορπέντο Ζοντίνο 0-1, Σλουτσκ 2-3, Ίσλοχ 1-2) για τη Μπελσίνα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο αμυντικός Γιασιούκεβιτς.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, μία για τη Μπελσίνα και τρεις ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Μοναδικός στόχος πλέον το πρωτάθλημα για την Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, η οποία είναι «υποχρεωμένη» να κερδίσει το σημερινό ματς με την ουραγό και αδύναμη Μπελσίνα, αν δεν θέλει βέβαια να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο η απόσταση που την χωρίζει από την πρωτοπόρο ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ.