Στο Max Morlock Stadion η Νυρεμβέργη υποδέχεται την Άουε και δεν μπορεί να σκέφτεται άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης εάν θέλει να διατηρηθεί έστω και οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη στον σχετικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν άσχημα στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος παρά την ήττα που γνώρισαν στο Αμβούργο από την Σαν Πάουλι με 1-0. Η εικόνα τους ήταν καλή και δεν θα έχαναν εάν δεν είχαν την αποβολή του τερματοφύλακα Ματένια στις αρχές της επανάληψης για να “λυγίσουν” έξι λεπτά πριν από το τέλος όταν και δέχτηκαν το μοναδικό τέρμα της συνάντησης. Πριν την διακοπή λόγω της πανδημίας η Νυρεμβέργη εντός έδρας μετρούσε δυο διαδοχικές ήττες στα αντίστοιχα πιο πρόσφατα παιχνίδια της από την Ντάρμσταντ και το Αννόβερο ενώ νωρίτερα ήταν αήττητη στα 8/13 ματς εντός των τειχών.

Εκτός από τον βασικό τερματοφύλακα Ματένια δεν υπολογίζονται ακόμη 3-4 παίκτες μακροχρόνιοι απόντες λόγω τραυματισμών. Η Άουε επέστρεψε μετά την διακοπή ανανεωμένη όπως φανερώνει και το άνετο 3-1 με το οποίο κέρδισε την Σάντχαουζεν στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος την περασμένη αγωνιστική. Κάπως έτσι βρίσκεται στην 6η θέση του πίνακα και μπορεί τα δόντια της να μην είναι για 3άδα αλλά τουλάχιστον έχει εξασφαλίσει μια άνετη παραμονή έχοντας ως χαρακτηριστικό πως σκοράρει με ευκολία. Μην ξεχνάμε πως με τα 3 γκολ που πέτυχε την περασμένη αγωνιστική έφτασε τα 5/6 πιο πρόσφατα παιχνίδια που σκοράρει τόσα γκολ σε ένα 90λεπτο. Ωστόσο έχοντας κερδίσει μόλις 1/13 “εξορμήσεις” της εκ των οποίων οι 5/6 είναι δεδομένο πως μιλάμε για την χειρότερη ομάδα της κατηγορίας στα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Προϊστορία: Η Νυρεμβέργη έχει κερδίσει και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της την Άουε σε όλες τις διοργανώσεις.

Η καλή εικόνα που έδειξε παρά την ήττα της η Νυρεμβέργη στο Αμβούργο σε συνδυασμό με την καλή της παράδοση αλλά και την ανεπάρκεια που βγάζει η η Άουε στα δικά της εκτός έδρας παιχνίδια με οδηγεί στον Άσο σε απόδοση 1,95 στο διαδίκτυο.