Το δεύτερο ματς της Γκρόιτερ Φιρτ μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς αυτό στην έδρα της Ντιναμό Δρέσδης αναβλήθηκε, την στιγμή που η Όσναμπρικ μετά το οδυνηρό 2-4 του Σαββάτου φιλοξενώντας το Αννόβερο, μπήκε σε περιπέτειες.

Αναβολή όπως προαναφέρθηκε στο ματς στην έδρα της Ντιναμό Δρέσδης, καθώς βρέθηκαν θετικά κρούσματα κορωνοϊού στην ομάδα της πρώην Ανατολικής Γερμανίας, με μοναδικό αγωνιστικό δείγμα για την Γκρόιτερ Φιρτ μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, το προ 10 περίπου ημερών, 2-2 φιλοξενώντας το Αμβούργο. Ένας ματς, στο οποίο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Γκρόιτερ Φιρτ ήταν ο 26χρονος Νορβηγός επιθετικός, Νίλσεν (φωτό), που ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο τριάντα πέντε και αυτός που ισοφάρισε για την ομάδα του στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Επτά νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Γκρόιτερ Φιρτ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ σταθερά εκτός, ο 33χρονος Αλβανός στόπερ, Μαβράι.

Στην αντίπερα όχθη, 2-4 το Σάββατο φιλοξενώντας το Αμβούργο, με την Όσναμπρικ να συμπληρώνει 10 ματς στο πρωτάθλημα χωρίς τρίποντο, προσθέτοντας το 1-1 που είχε προηγηθεί στην έδρα της Μπίλεφελντ, αλλά και οκτώ αγώνες πριν την διακοπή λόγω του φονικού ιού. Στο +2 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ χαρακτηριστικό πως δεν έχει νίκη σε επίσημο ματς μέσα στο 2020, με τελευταία της για το πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας, το επιβλητικό 3-0 στα μέσα Δεκεμβρίου φιλοξενώντας την ουραγό Ντιναμό Δρέσδης. Μπροστά στο σκορ στο ματς του Σαββάτου με το Αμβούργο με πέναλτι του Σισάι στο έξι, αλλά το 1-1 για τους φιλοξενούμενους με αυτογκόλ του Φαν Άκεν στο εντέκατο λεπτό. Το 2-1 στην συνέχεια για την Όσναμπρικ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα ξερό, εντός περιοχής σουτ του Αμενίντο, αλλά απίστευτη καθίζηση στο τελευταίο τέταρτο του ματς, όπου έδωσε την ευκαιρία στο Αμβούργο να πετύχει τρία τέρματα. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Όσναμπρικ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Γκρόιτερ Φιρτ το 2010, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Όσναμπρικ.

Με βαθμολογική άνεση η Γκρόιτερ Φιρτ, η οποία λογικά, πολύ δύσκολα θα κινδυνέψει, παραμένοντας πάντως απρόβλεπτη. Συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων γκολ η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, παρά το γεγονός πως η Γκρόιτερ Φιρτ φιλοξενεί την αρκετά πιεσμένη πλέον και από μεγάλο αρνητικό σερί, Όσναμπρικ.

Πρόταση: G/G & Over 2,5