Το ένα εκ των τριών ματς του σημερινού προγράμματος του πρωταθλήματος της 2ης κατηγορίας, με τη Μπόχουμ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 14η θέση και το +4 από την επικίνδυνη ζώνη και την Χολστάιν Κίελ στην 6η και το -7 από την πρώτη τριάδα.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για τη Μπόχουμ στις δύο αγωνιστικές μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με 3-0 αρχικά για την ομάδα του 46χρονου Τόμας Ράις φιλοξενώντας την Χαϊντενχάιμ, ενώ 0-0 ακολούθως την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Καρλσρούης. Μοιρασμένο το ματς την Κυριακή στην έδρα της Καρλσρούης, στο οποίο το 0-0 είναι αρκετά «φτωχό», καθώς υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα. Τέσσερις νίκες, επτά ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μπόχουμ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον επιθετικό Τσόλερ.

Στο αντίποδα, τέσσερις βαθμοί και για την Χολστάιν Κίελ στις δύο αγωνιστικές μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με 2-2 αρχικά για την ομάδα από το Κίελο στην έδρα της Ρέγκενσμπουργκ, ενώ 3-2 την Κυριακή που μας πέρασε φιλοξενώντας την Στουτγάρδη. Οι βαθμοί της μάλιστα σε αυτές τις δύο αγωνιστικές θα μπορούσαν να ήταν έξι, αν η Ρέγκενσμπουργκ δεν την ισοφάριζε ή δεν της «έκλεβε» αν προτιμάτε τη μπουκιά από το στόμα με πέναλτι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μπροστά στο σκορ η Χολστάιν Κίελ στο ματς με την Στουτγάρδη στο έβδομο μόλις λεπτό, ενώ και με αριθμητικό πλεονέκτημα λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44΄). Η «απάντηση» ακολούθως από την Στουτγάρδη με πέναλτι, στο πενήντα εννέα, με την Χολστάιν Κίελ όμως να «καθαρίζει» το ματς με ένα «διπλό χτύπημα» από τους Ντεμ και Λάουρεμπαχ, στο εβδομηκοστό όγδοο και εβδομηκοστό ένατο λεπτό, αντίστοιχα. Το 3-2 στην συνέχεια από την Στουτγάρδη, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, χωρίς όμως κάτι περισσότερο από τους φιλοξενούμενους. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Χολστάιν Κίελ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ πάγια πλέον, η απουσία του 22χρονου επιθετικού Σέρα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την Χολστάιν Κίελ το 2019, ενώ 1-1 το 2018, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μπόχουμ.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, καθώς τόσο η Μπόχουμ όσο και η Χολστάιν Κίελ έδειξαν να βρίσκονται σε καλή κατάσταση και πήραν αμφότερες από τέσσερις βαθμούς στα δύο ματς που έδωσαν μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος.