Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Γκοροντέγια στην 12η θέση με 12 βαθμούς, ένα περισσότερο από την 13η στον βαθμολογικό πίνακα, Νέμαν Γκρόντνο, αμφότερες αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς οι γηπεδούχοι βρίσκονται στο +2 και οι φιλοξενούμενοι στο +1 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Γκοροντέγια, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σλάβια Μοζίρ, με θετικό πάντως, παρά το αρνητικό αυτό σερί, το +2 που προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Σλάβια Μοζίρ, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την Γκοροντέγια πάντως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο τριακοστό λεπτό με κοντινό πλασέ του Γιασκόβιτς. Ανώτερη πάντως η Σλάβια Μοζίρ στην επανάληψη, όπου ισοφάρισε αρχικά με πέναλτι στο εξηκοστό πρώτο λεπτό και είχε στην συνέχεια σημαντικές ευκαιρίες για πραγματοποιήσει την ολική ανατροπή. Μία νίκη (Ντιναμό Μινσκ 1-0), μία ισοπαλία (Μινσκ 1-1) και δύο ήττες (Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ 0-2, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 0-2) για την Γκοροντέγια, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον 23χρονο Ρώσο επιθετικό, Αρχίποφ.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 3-1 φιλοξενώντας την Τορπέντο Ζοντίνο, με το οποίο η Νέμαν Γκρόντνο όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά βρέθηκε ταυτόχρονα στο +1 από την γραμμή των μπαράζ παραμονής. Υποτονικό το ξεκίνημα της Νέμαν Γκρόντνο στο ματς με την Τορπέντο Ζοντίνο, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο δέκατο λεπτό. Το γρήγορο πάντως τέρμα των φιλοξενούμενων, φάνηκε να αφυπνίζει τη Νέμαν Γκρόντνο, η οποία ανέβασε σταδιακά την απόδοση της και η οποία κατάφερε τελικά με υπομονή να ισοφαρίσει στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Ρασάντκιν. Ανώτερη πάντως η Νέμαν Γκρόντνο στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας δίκαια στο 2-1 με πέναλτι του Ζουκόφσκι στο εξήντα εννέα και στο 3-1 με κοντινή προβολή του Μάρουσιτς, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Μία ισοπαλία (0-0 Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ) και τρεις ήττες (Ίσλοχ 0-1, Ντιναμό Μινσκ 0-2, ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 1-3) για τη Νέμαν Γκρόντνο, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Γκοροντέγια και μία για τη Νέμαν Γκρόντνο, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων και με τον ίδιο στόχο, ομάδων.