Σε ρόλο φαβορί η Ντάρμσταντ φιλοξενώντας την Γκρόιτερ Φιρτ, με την ομάδα του 41χρονου Δημήτρη Γραμμόζη να ψάχνει το τρίποντο που θα κρατήσει «ζωντανές» τις ελπίδες που υπάρχουν για τα πλέι οφ ανόδου, καθώς θα βρεθεί στο -1 από την 3η θέση και το Αμβούργο, έστω και με ένα ματς περισσότερο.

Δύο συνεχόμενες νίκες για τη Ντάρμσταντ, βλέποντας το επιβλητικό 4-0 αρχικά φιλοξενώντας την Σαν Πάουλι και το 3-1 ακολούθως μεσοβδόμαδα στην έδρα της Άουε, να την κρατούν «ζωντανή» στη μάχη της 3ης θέσης, ειδικά μετά τις απώλειες βαθμών τόσο της Χάιντενχαϊμ όσο φυσικά και του Αμβούργου. Πίσω στο σκορ η Ντάρμσταντ στην έδρα της Άουε στο όγδοο μόλις λεπτό, αλλά άμεση η «απάντηση» της, με πέναλτι του αρχηγού της, Κέμπε (19΄). Ανώτερη και πολύ πιο απειλητική στην συνέχεια του ματς, φτάνοντας δίκαια στο τρίποντο, με το 2-1 αρχικά με κοντινή κεφαλιά του Ντουρσούν σε άδειο σχεδόν τέρμα, στο εβδομήντα τρία, ενώ ο ίδιος ήταν και ο σκόρερ του τρίτου της τέρματος, με ψύχραιμο πλασέ, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, οκτώ ισοπαλίες και μία ήττα για τη Ντάρμσταντ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ένας μόλις βαθμός σε δύο εντός έδρας ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, με θετικό πάντως για την Γκρόιτερ Φιρτ, το +8 από την 16η στον βαθμολογικό πίνακα, Καρλσρούη, η οποία βρίσκεται στην γραμμή των μπαράζ παραμονής, μάλιστα με ένα αγώνα λιγότερο. Ισοπαλία με 2-2 αρχικά με το Αμβούργο, ισοφαρίζοντας ή «κλέβοντας» αν προτιμάτε τη μπουκιά από το στόμα της αντιπάλου της, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ σε ρηχά νερά μεσοβδόμαδα, στο 0-2 από την Όσναμπρικ. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Γκρόιτερ Φιρτ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο 26χρονος Νορβηγός επιθετικός Νίλσεν (φωτό).

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Ντάρμσταντ, το 1-0 του 2017 και το 2-0 του 2018 και μία ισοπαλία, το 0-0 του 2014, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γκρόιτερ Φιρτ.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στο momentum της Ντάρμσταντ, η οποία είναι «υποχρεωμένη» πλέον να εξαντλήσει τις όποιες ελπίδες της αναλογούν, στην δύσκολη μάχη που έχει να δώσει για την διεκδίκηση της 3ης θέσης.