Έξι αγωνιστικές για το φινάλε, με τη Νυρεμβέργη σε μεγάλες περιπέτειες, καθώς βρίσκεται στο +2 μόλις από την γραμμή των μπαράζ παραμονής, την στιγμή μάλιστα που έχει απέναντι της σήμερα την αήττητη σε τρία ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, Μπόχουμ.

Δύο βαθμοί για τη Νυρεμβέργη στα τρία της ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς το 2-2 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Ρέγκενσμπουργκ, διαδέχθηκε το 1-1 φιλοξενώντας την Άουε και το εκτός 0-1 από την Σαν Πάουλι. Μπροστά στο σκορ η Νυρεμβέργη στο ματς με την Ρέγκενσμπουργκ στο δωδέκατο λεπτό, αλλά αδικαιολόγητη στην συνέχεια η καθίζηση της, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να δημιουργήσει ευκαιρίες, έχοντας μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια και να πραγματοποιήσει προσωρινά την ανατροπή στο σαράντα οκτώ. Παρόλα αυτά, «ξυπνώντας» από το λήθαργο, πήρε τα ηνία του ματς στο τελευταίο εικοσάλεπτο και αφού είχε με την σειρά της ευκαιρίες και ένα δοκάρι, έδωσε τον βαθμό, με ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ των γηπεδούχων, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Νυρεμβέργη, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά και σε αντίθεση με την σημερινή της αντίπαλο, επτά βαθμοί για τη Μπόχουμ στα τρία ματς που έδωσε μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, έχοντας πλέον μικρό αλλά σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Επιβλητικό 3-0 αρχικά φιλοξενώντας την Χάιντενχαϊμ, 0-0 ακολούθως στην έδρα της Καρλσρούης, ενώ εντός 2-1 μεσοβδόμαδα σε βάρος της Χολστάιν Κίελ. Σε ρηχά νερά η Μπόχουμ στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Χολστάιν Κίελ, στο οποίο η αντίπαλος της ήταν πιο απειλητική, αλλά ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, όπου κατάφερε να προηγηθεί 2-0 στο εξηκοστό τρίτο λεπτό. Η μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους στο εβδομήντα τέσσερα, ενώ θρίλερ στην συνέχεια στο τελευταίο τέταρτο, καθώς υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Μπόχουμ, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Κοσταρικανός δεξιός μπακ, Γκαμπόα.

Προϊστορία: Μία νίκη για τη Νυρεμβέργη, δύο για τη Μπόχουμ και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Ο παράγοντας έδρα δεν είναι αρκετός για να δικαιολογήσει το τίτλο του φαβορί στο σετ των τιμών στην πολύ πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά Νυρεμβέργη, ειδικά όταν απέναντι υπάρχει ένας επικίνδυνος και χωρίς άγχος, αντίπαλος.