Πολύ καλή, τηρουμένων των αναλογιών, η παρουσία της Χολτσάιν Κίελ στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα στην 7η θέση, ενώ δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς μετά την επανέναρξη για την πρωτοπόρο Αρμίνια, η οποία πάντως έχει μικρή αλλά σημαντική απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Τέσσερις βαθμοί για την Χολστάιν Κίελ στα τρία ματς θρίλερ, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, που έδωσε μετά την επανέναρξη, καθώς το 1-2 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Μπόχουμ, διαδέχθηκε το εκτός 2-2 με την Ρέγκενσμπουργκ και το 3-2 φιλοξενώντας την Στουτγάρδη. Δραματικό το 2-2 με την Ρέγκενσμπουργκ, καθώς προηγήθηκε 2-0 στο πενήντα οκτώ και είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με πέναλτι στις καθυστερήσεις, πολύ «πλούσιο» σε φάσεις και γκολ το ματς ακολούθως με την Στουτγάρδη, ενώ θα μπορούσε αν ήταν πιο εύστοχη να είχε πάρει κάτι περισσότερο μεσοβδόμαδα στην έδρα της Μπόχουμ. Πιο απειλητική στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο συγκεκριμένο ματς, «πληρώνοντας» όμως τη μικρή καθίζηση που είχε στις αρχές της επανάληψης και μέχρι και το εξηκοστό τρίτο λεπτό, όπου βρέθηκε 0-2 πίσω στο σκορ. Ο Μέφερτ αυτός που την έβαλε πάλι στο ματς στο εβδομήντα τέσσερα, με το ματς στην συνέχεια να γίνεται θρίλερ, καθώς υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Τέσσερις νίκες πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Χολστάιν, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο Κίελο, ενώ πάγια πλέον η απουσία του 22χρονου επιθετικού Σέρα.

Στον αντίποδα, δύο ισοπαλίες όπως προαναφέρθηκε για την πρωτοπόρο Αρμίνια, σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, σημειώνοντας πως αυτό στο Μπίλεφελντ με την ουραγό Ντιναμό Δρέσδης μετατέθηκε για τις 15 Ιουνίου. Αποτυχία σίγουρα το 1-1 αρχικά φιλοξενώντας την Όσναμπρικ, ενώ τυχερό 0-0 την περασμένη εβδομάδα στο ντέρμπι στην έδρα του 3ου στον βαθμολογικό πίνακα, Αμβούργου, από το οποίο απέχει πλέον επτά βαθμούς, έχοντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο. Σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι με το Αμβούργο, με τον βαθμό της ισοπαλίας στο μεταξύ τους 0-0 να οφείλεται τόσο στην εκνευριστική αστοχία της αντιπάλου της, όσο και στη μεγάλη μέρα που βρέθηκε ο γκολκίπερ Ορτέγκα Μορένο. Οκτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες και μόλις μία ήττα για την Αρμίνια, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Μπίλεφελντ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χολστάιν, το 1-0 του 2014 και το 2-1 του 2017 και μία για την Αρμίνια Μπίλεφελντ, το 2-1 του 2018, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Κίελο. Επικράτηση επίσης με 2-1 για την Αρμίνια στο ματς του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος στο Μπίλεφελντ.

Σε καλή κατάσταση και χωρίς καμία απολύτως πίεση η Χολστάιν Κίελ, η οποία θα θέλει να πάρει θετικό αποτέλεσμα για λόγους γοήτρου, από την πρωτοπόρο και καλύτερη, τουλάχιστον βάσει βαθμολογικών δεδομένων, ομάδα της 2ης κατηγορίας.